POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

Idealne rozwiązanie na upalne dni

Osłona przeciwsłoneczna i ochrona prywatności dzięki siatce cięto-ciągnionej

Gorące lato jest wizytówką tej okolicy. To może być zaletą, jeżeli w mieszkaniu panuje przyjemny chłód. I to bez konieczności opuszczania rolet. Osłona przeciwsłoneczna z siatki cięto-ciągnionej chroni nie tylko przed upałem. Gwarantuje również ochronę prywatności w bardzo nowoczesnym stylu.

Kolejny upalny dzień jest tylko kwestią czasu

Na wyspie Sardynii na Morzu Śródziemnym architekt Pier Francesco wraz z Ledda Federico z firmy Omnimat stworzył lodżię, która ma chronić mieszkańców budynku przed wysoką temperaturą. W tym celu wykorzystał siatkę cięto-ciągnioną MEVACO o oczkach rombowych 62x23x3. Siatka została naciągnięta na stalową ramę, a od wewnątrz można na niej dodatkowo zawiesić zwoje materiału.

Pier Francesco Cherchi z biura projektowego C+C04 Studio w Cagliari doskonale zna turystyczny potencjał swojej ojczyzny Sardynii – ponad 300 słonecznych dni w roku na wyspie Morza Śródziemnego. Ale istnieje też druga strona medalu. "Przed tym niekiedy bardzo gorącym i rażącym słońcem trzeba móc się schronić", mówi architekt.

Osłona przeciwsłoneczna w atrakcyjnej kolorystyce

Gdy chodziło o zbudowanie apartamentowca na przedmieściu Cagliari, temat osłony słonecznej przewijał się przez całą koncepcję. "Wybraliśmy kolor biały w połączeniu z różnymi odcieniami szarości", mówi Pier Francesco Cherchi. "Kolory te najlepiej wyglądają przy jasnym świetle słonecznym. Poza tym balkony zostały optycznie wydłużone, ponieważ na tę samą szerokość pomalowaliśmy elewację na kolor ciemnoszary, stwarzając tym samym połączenie ze znajdującymi się poniżej drzwiami tarasowymi."

Przesłona i osłona przeciwsłoneczna w jednym

Balkony są obudowane siatką cięto-ciągnioną o oczkach rombowych 62x23x3. "Ale nie tylko na wysokość drzwi, lecz o jedną trzecią wyżej", wyjaśnia Pier Francesco Cherchi. "W ten sposób siatka cięto-ciągniona stanowi przedłużenie fasady. Tę formę architektoniczną lodżii często spotyka się na Południu. Lodżie chętnie budowano w czasach włoskiego renesansu i zabudowywano je wtedy szkłem. Dziś wybieramy nowoczesną metodę, stosując siatkę cięto-ciągnioną."

Siatka cięto-ciągniona jako przedłużenie fasady

Siatka nie tylko ładnie wygląda, ale spełnia jeszcze dwie ważne funkcje: "Po pierwsze stanowi przesłonę. Tutaj znajdujemy się przecież na osiedlu mieszkaniowym, na którym sąsiednie budynki nie są zbyt oddalone. A po drugie siatka osłania przed słońcem", mówi Pier Francesco Cherchi. I znowu wracamy do sedna sprawy. Przy konstrukcji siatki cięto-ciągnionej architekt przewidział jeszcze jedną dodatkową funkcję: "Siatkę cięto-ciągnioną naciągnęliśmy na stalową ramę", wyjaśnia Pier Francesco Cherchi, "a następnie zagięliśmy krawędzie wokół ramy i przyspawaliśmy je. W tych miejscach można od wewnątrz zamocować zwoje materiału, które dodatkowo chronią przed słońcem". Prac podjął się Ledda Federico z firmy Omnimat z miejscowości Elmas.

Nowoczesny wygląd w atrakcyjnej cenie

Niezależnie od tego projektu, przekraczając jakby strefy klimatyczne, architekt z Cagliari wymienia jeszcze inne niepodważalne zalety sitki cięto-ciągnionej MEVACO: "Chętnie stosujemy ten materiał, ponieważ jest łatwy w obróbce, a jego cena jest atrakcyjna. Użyty na fasady nadaje budynkowi nowoczesnego wyglądu, a przy tym pozwala na zachowanie tradycyjnych pomysłów architektonicznych." I tak mieszkańcy budynku cieszą się z lodżii przysłoniętych siatką cięto-ciągnioną, również gdy czasami niebo jest zachmurzone, ponieważ są pewni, że słońce znowu wkrótce zaświeci.

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.