POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

Szwajcarskie dworce mają w sobie to „coś“

Kiosk-wagon z elewacją z siatki cięto ciągnionej

Kupowanie na dworcu prowiantu na podróż może być spektakularnym przeżyciem. Mianowicie wtedy, gdy właściwe osoby wykażą się kreatywnym podejściem do swojej pracy. Wówczas powstaje na przykład kiosk-wagon, którego warstwę zewnętrzną wykonano z siatki cięto ciągnionej. Dla architektów i specjalistów w dziedzinie konstrukcji metalowych było to równie skomplikowane, co fascynujące zadanie.

Kupowanie prowiantu na podróż staje się wydarzeniem

Szwajcarskie Koleje Związkowe posiadają blisko 770 małych i średnich dworców na trasach kolejowych o łącznej długości 3000 km. Na wielu z nich pasażerowie mogą zaopatrzyć się we wszystko, co jest im potrzebne w podróży. W Wettingen biuro am-architektur we współpracy z firmą Josef Kramer Metallbau zrealizowało projekt „kiosku-wagonu“, którego warstwę zewnętrzną wykonano z siatki cięto ciągnionej firmy MEVACO, ze stali czarnej, 3,0 mm, o oczkach rombowych 55x20x4, ocynkowanej ogniowo i pomalowanej proszkowo po obróbce. To ambitne zadanie, ponieważ arkusze siatki cięto-ciągnionej wymagały bardzo precyzyjnej obróbki, aby zintegrować wnęki na bankomaty, wsporniki podświetlanych gablot oraz elementy mocujące napisy. André Meier i Josef Kramer opowiadają, w jaki sposób udało im się wszystko dopasować.

Fakt, że w Szwajcarii można podziwiać jedne z najbardziej spektakularnych linii kolejowych, jest powszechnie znany: Glacier Express kursujący między Zermatt a St. Moritz jest klasykiem wśród pociągów przemierzających Alpy, Bernina Express podróżuje położoną najwyżej w Europie trasą kolejową w otoczeniu niezwykłych krajobrazów Gryzonii. Również na 350 milionów pasażerów, którzy chcą po prostu punktualnie dojechać z punktu A do punktu B i w tym celu korzystają z usług Szwajcarskich Kolei Związkowych i sieci linii kolejowych o długości ponad 3000 kilometrów, przygotowana jest bogata oferta, dostępna już przed podróżą – wiele z blisko 770 małych i średnich dworców dysponuje kioskami, w których można znaleźć praktycznie wszystko, czego dusza zapragnie. Na dworcu w Wettingen w kantonie Aargau pasażerowie mogą zrobić zakupy w bardzo nowoczesnym „kiosku-wagonie“.

Wagon towarowy jako dworcowy kiosk

Odwołując się do wypowiedzi André Meiera z biura am-architektur, konstrukcja kiosku wyraźnie nawiązuje do formy wagonu towarowego. W projekcie zastosowano siatkę cięto-ciągnioną firmy MEVACO, ze stali czarnej, 3,0 mm, o oczkach rombowych 55x20x4, ocynkowanej i pomalowanej proszkowo po obróbce, o prześwicie względnym 64%. Według architekta powody były oczywiste: „Z jednej strony metal musi być wytrzymały ze względu na użytkowanie w miejscu publicznym. Na terenie dworca trudno całkowicie wykluczyć akty wandalizmu. Poza tym materiał musi oferować trwałą, stabilną powierzchnię, powinien stać się nośnikiem materiałów reklamowych - oczywiście spełniając jednocześnie wymogi estetyczne.“

Dobre rzeczy wymagają czasu

To nie było łatwe zadanie, dlatego architekci skupieni wokół André Meiera skoncentrowali się na opracowaniu precyzyjnego planu: „Wszystkie wyjątkowe pomysły muszą przejść przez etap przygotowawczo-wdrożeniowy. Byliśmy zadowoleni, ze przed przystąpieniem do realizacji właściwego projektu wykonaliśmy model fasady. Dzięki temu mogliśmy dopracować szczegóły. Kolejnym krokiem było wzniesienie budynku w formie lekkiej konstrukcji drewnianej. Montaż podwieszanych siatek cięto-ciągnionych i złączy narożnych był bardzo pracochłonny. W narożach nie mogło być przecież żadnych ostrych krawędzi. Oprócz tego w płaszczyźnie siatki zintegrowane zostały wnęki na bankomaty, wsporniki podświetlanych gablot oraz elementy mocujące napisy, a na dachu wyposażone w poręcze wysokie ławki dla podróżnych czekających na pociąg. W związku z tym arkusze siatki cięto-ciągnionej muszą zostać poddane bardzo precyzyjnej obróbce.“ To było kolejne zadanie firmy Stahlbau Kramer z Tägerig.

Perfekcja w każdym calu

Josef Kramer wspomina: „Wielokrotnie wykorzystywałem w pracy siatkę cięto-ciągnioną, ale jeszcze nigdy przy tak dużej powierzchni. W przypadku okładania siatką całego kiosku niezbędne było niezwykle precyzyjne dopasowanie elementów, aby stworzyć jednolitą optycznie całość. Dokonałem więc pomiarów obiektu, aby obliczyć ilość potrzebnej siatki cięto-ciągnionej i złożyć zmówienie w MEVACO. Po jej dostarczeniu należało wykonać odpowiednie wycięcia. To była skomplikowana sprawa. Następnie siatka cięto-ciągniona została ocynkowana ogniowo i pomalowana proszkowo. Naroża zabezpieczyliśmy aluminiowymi kątownikami.“

Innowacyjne i bardzo praktyczne rozwiązanie

Wykonanie, które jest dla André Meiera źródłem ogromnej satysfakcji. To innowacyjne, a jednocześnie bardzo praktyczne rozwiązanie jest przecież idealnie wkomponowane w filozofię biura am-architektur. Lub cytując słowa André Meiera: „Moim zdaniem dobra architektura powinna zaskakiwać, sprawiać naturalne wrażenie, odznaczać się użytecznością i starzeć się z godnością. Innymi słowy − powinna być ponadczasowa.“ Tak ponadczasowa, jak wykonany z siatki cięto-ciągnionej firmy MEVACO kiosk-wagon na dworcu w Wettingen.

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.