Ulubienica architektów - fasada z blachy perforowanej aluminiowej

Nowoczesny design dla wiekowych budynków

Stare w nowej odsłonie: aranżacja fasady przy użyciu blachy perforowanej aluminiowej wnosi do budynku powiew świeżości. Dzięki temu podniszczony budynek może promienieć nowym blaskiem. Fasada z aluminiowej blachy perforowanej otwiera przed architektami, którzy nie obawiają się eksperymentów, nieograniczone możliwości rozwoju. Warto dać się zaskoczyć!

Obiekt przyciągający wzrok: fasada z aluminiowej blachy perforowanej

Wyburzyć czy wyremontować? Budynki wybudowanej w 1954 roku ulicy Johannes-Lau-Hof w hanowerskiej dzielnicy Vahrenwald mają już swoje lata. Konkurs ogłoszony przez inwestora budowlanego, spółdzielnię mieszkaniową Heimkehr, rozwiewa wszelkie wątpliwości: Biuro architektoniczne Kerstin Pfeifer-Wernicke otrzymało zlecenie przebudowy i modernizacji sześciu domów wielorodzinnych. Wykonana z aluminium i stali ocynkowanej ogniowo blacha perforowana Qg 25-35 firmy MEVACO zaprezentowała się w tym projekcie od najlepszej strony. W celu podkreślenia ich atrakcyjnego wyglądu blachy perforowane zostały pomalowane proszkowo, a następnie starannie zamontowane przez firmę Lams Stahlbau GmbH. Nowy rozkład pomieszczeń i nowoczesna aranżacja fasady w stosunku do pierwotnego stanu jest postrzegany przez Kerstin Pfeifer-Wernickeb jako kierunek, którego znaczenie będzie w przyszłości coraz większe.

W Niemczech istnieje wiele starych, wymagających renowacji domów, pochodzących przede wszystkim z okresu cudu gospodarczego. Te wybudowane w latach pięćdziesiątych budynki wymagają gruntownego remontu i nie spełniają dzisiejszych wymagań właścicieli i najemców. Nie spełniają również potrzeb mieszkaniowych naszego starzejącego się społeczeństwa. Co należy zatem zrobić? Wyburzyć i zbudować od nowa? „To nie zawsze jest słuszna decyzja“, uważa architekt Kerstin Pfeifer-Wernicke z Hanoweru. „Inwestorzy poszukują na ogół bardziej ekonomicznego rozwiązania. Właśnie z tego powodu coraz częściej przeprowadzamy remonty.“

Ratunek dla starych budynków - fasada z blachy perforowanej aluminiowej

Niektórzy architekci mówią nawet o tym, że w przyszłości miasto będzie składało się z domów wybudowanych w przeszłości. Oczywiście budynki te będą dostosowane do współczesnych standardów, podobnie jak w przypadku domów przy ulicy Johannes-Lau-Hof w Hanowerze (dzielnica Vahrenwald). „Należy wziąć pod uwagę“, wyjaśnia Kerstin Pfeifer-Wernicke, „że 3-pokojowe mieszkanie w latach pięćdziesiątych było zaprojektowane na 62 m2. Obecnie takie mieszkania są znacznie większe, mają około 75 m2. Również rozkład mieszkań nie jest na ogół zgodny z duchem czasu. Kwestię spełniania obowiązujących rozporządzeń w zakresie oszczędzania energii należałoby w ogóle przemilczeć.“ W związku z tym, że nowoczesne budownictwo powinno być dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, w przypadku budynków przy Johannes-Lau-Hof pojawiła się koncepcja wysuniętej do przodu klatki schodowej z platformą podnośnikową. „Dlatego zdecydowałam się na blachy perforowane firmy MEVACO“, wyjaśnia Kerstin Pfeifer-Wernicke.

Jasna, kolorowa plama z aluminiowej blachy perforowanej

„W tym przypadku klatki schodowe powinny być uzupełnione podcieniami. Ponieważ kolor fasady jest utrzymany w tonacji subtelnej bieli, a okna mają odcień dyskretnej szarości, zróżnicowane wzornictwo blach perforowanych jest barwnym akcentem, który przyciąga wzrok. Jednocześnie nie mogą ograniczać dopływu światła, w końcu za blachą perforowaną znajdują się drzwi i okna. Podaliśmy więc wszystkie niezbędne wymiary i byliśmy bardzo zadowoleni z rezultatu, zarówno z precyzyjnego docięcia, jak i łatwego montażu. Zastosowaliśmy blachy perforowane MEVACO o oczkach kwadratowych Qg 25-35 2,00 mm ze stali ocynkowanej ogniowo oraz z aluminium malowanego proszkowo po perforacji, których montażem zajęła się firma Lams Stahlbau GmbH.“

Dalekowzroczny remont dzięki fasadzie z aluminiowej blachy perforowanej

Remont budynków przy Johannes-Lau-Hof był dla Kerstin Pfeifer-Wernicke pierwszym projektem z wykorzystaniem blachy perforowanej MEVACO. Prawdopodobnie nie był to jednak ostatni projekt. W końcu istnieje wiele budynków wymagających renowacji, a architekci zdają sobie sprawę, „że zwłaszcza spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej inwestują w stare budownictwo.“ To inwestycja, która również w tym przypadku okazała się opłacalna dla inwestora, spółdzielni mieszkaniowej Heimkehr: nowy rozkład pomieszczeń, nowoczesna aranżacja fasady dzięki wykorzystaniu blachy perforowanej MEVACO, jak również najwyższy standard energetyczny gwarantują szybki wynajem 48 mieszkań przystosowanych do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.