Aranżacja na miarę szkoły wyższej

Schody i kąciki nauki w aranżacji z blachy perforowanej

Szkoły również potrafią zaskakiwać miłymi niespodziankami. Mogą być zdumiewająco ciche, nie rezygnując przy tym z atrakcyjnego wyglądu. Dzięki zastosowaniu okładziny z blachy perforowanej na powierzchniach absorbujących na klatce schodowej i w kącikach nauki. W ten sposób konieczność natury technicznej stała się wyjątkowym elementem aranżacji.

Perfekcyjna akustyka dla (dźwięko)chłonnych umysłów

Stare przysłowie mówi, że uczymy się nie dla szkoły lecz dla życia. Tym lepiej, gdy szkoła tak przygotowuje do życia, jak liceum w Wolfenbüttel. Niemała zasługa w tym stalowej blachy perforowanej MEVACO o oczkach Rv 5-8, grubości 2,00 mm, malowana proszkowo po perforacji, zastosowana przy konstrukcji schodów i w kącikach nauki. Architekt Markus Kaupert z pracowni petersen pörksen partner architekten und stadtplaner bda oraz Kristin Wießel, kierownik projektu z zakładu ślusarskiego Metallbau Wilhelm Schulze Töchter GmbH opowiadają, jak poradzili sobie z realizacją zadania, gdzie przede wszystkim musieli zmierzyć się z akustyką. Zastosowali oni powierzchnie absorbujące o perforacji stanowiącej 35 procent prześwitu, a od wewnątrz przyprasowali włókninę.

Do najpiękniejszych zamków Dolnej Saksonii należy czteroskrzydłowy zamek renesansowy w Wolfenbüttel. W jednej części zamku mieści się liceum, które przez architektów pracowni petersen pörksen partner architekten und stadtplaner bda z Lubeki zostało poszerzone o nowy budynek w miejscu pawilonu z lat 60. Główną ideą projektu był trzypiętrowy pendant vis à vis zamku renesansowego. W nowym budynku oprócz sal lekcyjnych znajduje się stołówka studencka.

Okładzina na schodach i w kącikach nauki

Architekt Markus Kaupert wyjaśnia: „Główna hala nowego budynku łączy stołówkę studencką na parterze z galeriami, stanowiącymi miejsca indywidualnej nauki. Zarówno przy konstrukcji schodów, jak i w kącikach nauki zastosowano blachę perforowaną firmy MEVACO ze stali czarnej o grubości 2,00 mm, o oczkach Rv 5-8, malowaną proszkowo po perforacji.“ Podczas realizacji projektu szczególnie należało wziąć pod uwagę akustykę pomieszczeń. „Zastosowanie powierzchni pochłaniających hałas było konieczne“, wyjaśnia Markus Kaupert. Kristin Wießel, kierownik projektu z zakładu ślusarskiego Metallbau Wilhelm Schulze Töchter GmbH, dodaje: „Aby w kącikach nauki zredukować hałas, zastosowaliśmy perforację stanowiącą 35 procent prześwitu, a następnie od wewnątrz przyprasowaliśmy włókninę.“ „Blacha perforowana umożliwia stosowanie w architekturze powierzchniowych rozwiązań absorbujących“, wyjaśnia Markus Kaupert. „Skomponowaliśmy ją z wykładziną z ciemnej sklejki pokrytej żywicą fenolową. Dzięki temu kąciki nauki i schody sprawiają wrażenie zawieszonych ciemnoczerwonych gładkich elementów.“

Wszystko dokładnie na wymiar

To było nie lada wyzwanie – idealne dla specjalizującego się w produkcji jednostkowej zakładu ślusarskiego z Gardelegen: „W przypadku schodów sporządziliśmy najpierw konstrukcję z żelbetonu, do niej zamocowaliśmy strukturę spodnią, a następnie pomalowane blachy. Wymiary blach były z naddatkiem. Na miejscu wszystko wymierzyliśmy co do milimetra, sporządziliśmy rysunki i wysłaliśmy do MEVACO. Po otrzymaniu dostawy zamontowaliśmy blachy w stanie surowym, aby się przekonać czy wszystko pasuje (i pasowało!), aby je następnie z powrotem rozmontować, pomalować i znowu przymocować.“

Wrażenie większej lekkości dzięki perforacji

Markus Kaupert może pochwalić się precyzyjną realizacją swojego planu. „Wszystko zostało tak konsekwentnie przeprowadzone, jak sobie tego życzyliśmy“, mówi. „W końcu zarówno wybór materiału, jak i odcienia koloru był w decydującym stopniu zależny od lokalnych czynników, np. czerwień blachy koresponduje z kolorem dachówek w najbliższym otoczeniu. Poza tym przekonaliśmy się, że blachę perforowaną MEVACO można zaginać i łączyć, jak gładką blachę, jednak dzięki oczkom sprawia ona wrażenie znacznie lżejszej.“ Jak mówi przysłowie: uczymy się nie dla szkoły lecz dla życia. A czasami uczymy się dla życia przy budowaniu szkoły.

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.