Potrójna korzyść - fasady z siatki cięto-ciągnionej

Wszystkie zalety ochronne w jednym rozwiązaniu

Fasada z siatki cięto-ciągnionej oferuje trzy zasadnicze korzyści: po pierwsze prawidłową wentylację, po drugie ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, po trzecie wysoką stabilność. W ekologicznym centrum szkoleniowym fasadę wykonano właśnie z siatki cięto-ciągnionej. A wieś Arnsgrün stała się dzięki MEVACO nieco bardziej kolorowa.

Jak wyglądała droga do projektu fasady z siatki cięto-ciągnionej?

„Być otwartym na nowe pomysły“: Takie hasło przyświeca architekturze tworzonej przez Alfreda Görstnera, który oprócz studiów na Bauhaus-Universität Weimar uzyskał tytuł inżyniera konserwacji zabytków, aby później rozpocząć studia magisterskie w zakresie konstrukcji membranowych. Nic dziwnego, że człowiek o takich zainteresowaniach potrafił dostrzec zalety siatek cięto-ciągnionych firmy MEVACO. W Centrum Szkoleniowym Arnsgrün zastosował oczka rombowe 110x52x24 i aluminium w połączeniu z drewnianą konstrukcją szkieletową, spełniając wszelkie kryteria ekologiczne. Projekt opierał się na trzech zaletach siatek cięto-ciągnionych firmy MEVACO: założenie, że okładzina zabezpieczająca zapewnia prawidłową wentylację, nasuwa się automatycznie. Poza tym nie przepuszcza wody, ponieważ mostki ukośne są skierowane do dołu. Siatki cięto-ciągnione są także stabilne i odporne na skręcanie, jeżeli zostaną wzmocnione lekkim obramowaniem.

Zaczęło się od zakupu małego, nieczynnego już sklepu - określanego w czasach istnienia NRD jako ´Konsum` – położonego w centrum miejscowości Arnsgrün“, wspomina Alfred Görstner. „U nas, na terenie dawnej gminy Vogtländisches Oberland takie sklepy są obecnie prawdziwą rzadkością, dlatego nie chciałem go likwidować. Jednocześnie wszystko przemawiało za rozbudową budynku: powstała koncepcja budowy pensjonatu z salami konferencyjnymi, który będzie harmonijnie wkomponowany w otoczenie, nie rezygnując jednak z możliwości wykorzystania kreatywnych rozwiązań.“

Ekologiczna, drewniana konstrukcja szkieletowa z fasadą z siatki cięto-ciągnionej

Zadanie, które postawiła przed architektem jego partnerka, Katrin Liesch, nie było łatwe. Już sama statyka istniejącego korpusu zdecydowanie wymagała indywidualnego podejścia. „Po wyremontowaniu i częściowym wzmocnieniu korpusu położyliśmy strop żelbetowy, wysunięty na 6 metrów w kierunku stawu. Na jego bazie wznieśliśmy konstrukcję lekkiego szkieletu drewnianego, spełniającą wymogi ochrony środowiska. Konstrukcja ta wymagała z kolei okładziny zabezpieczającej.“ To był moment, w którym na scenie pojawiła się wykonana z aluminium siatka cięto-ciągniona firmy MEVACO, o oczkach rombowych 110x52x24.

Siatka cięto-ciągniona jako przewiewna okładzina zabezpieczająca

„Już wcześniej stosowałem siatki cięto-ciągnione“, wyjaśnia Alfred Görstner, „również w tym przypadku okazały się idealnym materiałem. Z jednej strony okładzina zabezpieczająca musi zapewniać odpowiednią wentylację. Zaletą siatek cięto-ciągnionych jest fakt, że oprócz wentylacji na powierzchni siatki dochodzi do dalszych ruchów powietrza. Dzięki temu wentylowane jest również podłoże, co ma korzystny wpływ na całą konstrukcję. Poza tym siatka cięto-ciągniona uniemożliwia przenikanie wody, ponieważ mostki ukośne są skierowane do dołu. Z drugiej strony nie można zapomnieć o innej zalecie: wzmocnienie siatki cięto-ciągnionej lekkim obramowaniem powoduje, że materiał jest niezwykle stabilny i odporny na skręcanie. Moim kolegom po fachu zawsze doradzam jednak zlecenie tych prac doświadczonemu specjaliście w dziedzinie konstrukcji metalowych. Tylko bardzo precyzyjna obróbka gwarantuje, że rama i układ fug będą starannie dopasowane.“

Wiedzieć jak: nowe pomysły na fasady z siatki cięto-ciągnionej

Alfred Görstner uśmiecha się i zdradza pewien trik: „Aby metal nie stykał się bezpośrednio ze ścianą, jako podkład zastosowaliśmy twardą gumę używaną do produkcji taśm przenośnikowych.“ Jak już wspomniano, trzeba być otwartym na nowe pomysły. Dotyczy to również kolorystyki. Siatka cięto-ciągniona firmy MEVACO nie zawiodła architekta także pod tym względem. „Materiał został pomalowany proszkowo na odcień czerwieni. Nowoczesne rozwiązania były nieco zaskakujące dla mieszkańców wsi, ale ostatecznie wszyscy byli zadowoleni. Jednym z powodów było oczywiście założenie gospodarstwa rolnego, które zaopatruje okolicę i region w marmolady i dżemy, wyroby rękodzielnicze z tkanin filcowanych, upominki z drewna i gliny. Kolejnym powodem do zadowolenia jest duża liczba uczestników seminariów, którzy regularnie przyjeżdżają do Arnsgrün.

Siatka cięto-ciągniona MEVACO jako punkt odniesienia

„Ponieważ w projekcie architektonicznym widoczne są rozwiązania zaczerpnięte z malarstwa, w pensjonacie można uczestniczyć również w kursach malowania“, opowiada Alfred Görstner. Poza tym organizowane są kursy filcowania i przędzenia, a obecnie również zajęcia z yogi. Goście czują się bardzo dobrze w indywidualnie urządzonych pomieszczeniach, a przestrzeń do wspólnego świętowania oferuje nieograniczone możliwości. „Obiekt jest optymalnie przygotowany na przyjęcie 45 osób“, śmieje się Alfred Görstner. „Gdy przyjezdny zapyta, gdzie znajdzie pensjonat Arnsgrün, zawsze pada odpowiedź: to drewniany dom wykończony piękną siatką cięto-ciągnioną.“

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.