Dom mieszkalny z elewacją z siatki cięto-ciągnionej

Przyciągająca uwagę osłona fasady w Heidenheim

Architekt Tjark-Marten Apetz z biura architektonicznego Wolf Planung zdecydował się na siatkę cięto-ciągnioną MEVACO, uważając ją za wyjątkowo wytrzymały materiał na osłonę fasady swojego domu. Realizację tego ambitnego zadania powierzono cenionemuślusarzowi, Robertowi Smejkalowi. Wykonana z aluminium siatka cięto ciągniona MEVACO została pokryta na mokro lakierem odpornym na zabrudzenia, działanie czynników atmosferycznych i promieniowanie UV, co gwarantuje, że fasada nie tylko nie wymaga konserwacji, ale stanowi także element przykuwający wzrok.

Siatka cięto-ciągniona jako elewacja

„Gdy małżeństwo architektów projektuje swój własny dom, teść również jest architektem, budynek powstaje na zboczu, przy czym powierzchnia działki to zaledwie 270 m2 – wówczas prowadzone są intensywne dyskusje, których celem jest stworzenie idealnego projektu.” Tjark-Marten Apetz, architekt w biurze Wolf Planung w Heidenheim nad rzeką Brenz, uśmiecha się na to wspomnienie. „Dobrze się złożyło, że właśnie w tym czasie zakończyły się prace renowacyjne przy budynku Scheuble w centrum Heidenheim. Zastosowana tam konstrukcja fasady z elementów aluminiowych firmy MEVACO zapewnia odpowiednią wentylację oraz izolację cieplną. W pewnym momencie zadaliśmy sobie pytanie: czy podobne rozwiązanie możemy wykorzystać w przypadku naszego domu?”

Rozmowy w siedzibie MEVACO

„To było dla nas ważne, aby jeszcze raz dowiedzieć się wszystkiego na temat właściwości siatek cięto-ciągnionych firmy MEVACO”, wyjaśnia Tjark-Marten Apetz. „Decydujące znaczenie w przypadku takiego przedsięwzięcia mają tolerancje wymiarowe. Pojechaliśmy do siedziby MEVACO w Schlierbach i uzyskaliśmy tam wyczerpujące informacje oraz fachową poradę.” Budowa rozpoczęła się już w trakcie prowadzonych rozmów: trzypiętrowy dom z prefabrykatów z betonu licowego z panoramicznymi szybami, które zapewniają zapierający dech w piersiach widok na miasto i rzekę Brenz, aż po zarys Alp. Przestronny taras dachowy ze swobodnie zawieszoną ramą, która stanowi dopełnienie sześciennego charakteru budynku, jak również posadzki z lastryko i dębowe meble w pomieszczeniach tworzą udane połączenie marzenia o mieszkaniu w mieście i pragnienia obcowania z naturą. „Kolejną kwestią było zabezpieczenie domu przed działaniem czynników atmosferycznych, promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami”, kontynuuje Tjark-Marten Apetz. „Tradycyjna fasada otynkowana wymaga co 10 lat renowacji. Natomiast nasza fasada z siatki cięto ciągnionej MEVACO jest wyjątkowo wytrzymała. Nie musimy zaprzątać sobie myśli jej konserwacją przez kolejne pół wieku.”

Fasada z siatki cięto-ciągnionej zamiast tradycyjnej elewacjiotynkowanej

Montażem aluminiowej siatki cięto-ciągnionej MEVACO o oczkach rombowych 160x52x24, grubości mostka 2 mm i symetrycznym docięciu dłuższego i krótszego boku, zajął się ślusarz Robert Smejkal. Za swoją pracę przy budynku Scheuble został on wyróżniony nagrodą „Renowacja Roku 2014”, przyznawaną przez Grupę Wydawniczą Rudolf Müller. Tym razem jego zadanie polegało na wykonaniu z siatki cięto-ciągnionej MEVACO fasady domu mieszkalnego architekta Tjarka-Martena Apetza, która nie wymagałaby konserwacji i stanowiła jednocześnie element przykuwający wzrok: „Na betonowej konstrukcji sześciennej zastosowano zespolony system izolacji cieplnej o grubości 200 mm”, wyjaśnia Robert Smejkal. „W izolację wpuszczono pionowe elementy drewniane, które pełniły rolę konstrukcji podtrzymującej fasadę z siatki cięto ciągnionej. W ten sposób powstała wentylowana przestrzeń o szerokości 50 mm. Ponieważ przez siatkę cięto ciągnioną widoczna jest powierzchnia znajdująca się pod spodem, warstwa izolacyjna została otynkowana i pomalowana czarną farbą fasadową.” Robert Smejkal bierze głęboki oddech i dodaje z uśmiechem: „Wtedy przystąpiliśmy do realizacji naszej części projektu.”

Fasada z siatki cięto-ciągnionej jest wykonywana na wymiar

Robert Smejkal otrzymał arkusze siatki cięto-ciągnionej MEVACO w stanie bez powłoki ochronnej. „Mieliśmy obudować nimi dom”, opowiada. „Łącznie 400 m2. Na narożach, występach oraz przy oknach konieczne było zaginanie arkuszy, co jest możliwe tylko w stanie niepowlekanym. Szczególnie trudne było to w miejscach, gdzie jedno łączenie przechodzi w drugie. Aby zachować właściwą optykę wzoru siatki cięto-ciągnionej, musieliśmy wszystko precyzyjnie dopasować na tych łączeniach. Po zakończeniu montażu fasady w ostatecznej wersji ponumerowaliśmy każdy arkusz kolejnymi liczbami – podobnie jak w przypadku rozbiórki chłopskiej chaty w celu jej późniejszego odtworzenia po przeniesieniu do skansenu. Gdy nadane arkuszom numery zostały naniesione na projekt budowlany, mogliśmy ponownie zdemontować fasadę. Chodziło o zabezpieczenie siatki cięto-ciągnionej powłoką ochronną.”

Specjalny lakier zabezpiecza siatkę cięto-ciągnioną przed wpływem czynników atmosferyczych

„Ważnym aspektem tego etapu pracy był fakt, że arkusze zostały od razu idealnie dopasowane i zamontowane, opowiada Robert Smejkal. Po nałożeniu specjalnego lakieru możliwości dokonania jakichkolwiek modyfikacji są bardzo ograniczone.” „Chodzi o najwyższej jakości preparat do lakierowania na mokro”, dodaje Tjark-Marten Apetz. „ Ta metoda lakierowania gwarantuje wysoką odporność na promieniowanie UV, wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne, jak również na zanieczyszczenia.” Lakierowane arkusze siatki cięto-ciągnionej zostały następnie po raz drugi zamontowane na budynku. „Tym razem ostatecznie”, śmieje się Robert Smejkal. „Oczywiście wszystko było nieco bardziej skomplikowane i pracochłonne. Minął rok, zanim położono ostatni kaseton na bramie garażowej i zabudowano skrzynkę na listy. Jednak w zestawieniu z uzyskaną trwałością to naprawdę bardzo krótki czas. Doskonałym przykładem jest Bazylika Św. Marcina w Weingarten, największa barokowa budowla sakralna w Niemczech, która wkrótce będzie obchodziła jubileusz 300-lecia. Jej kopuły pokryte są metalem – i jest to nadal pierwotna powłoka. Nie znam lepszej definicji trwałości.”

Dobre perspektywy dla rzemiosła

Robert Smejkal widzi w związku z tym przyszłość swojej branży w różowych kolorach. „Jako przewodniczący sekcji rzemieślniczej Badenii-Wirttembergii doskonale orientuję się, jak często moi koledzy są pytani o fasady z siatki cięto-ciągnionej. Nie ma w tym nic dziwnego, są przecież bardzo trwałe i stanową interesujący akcent architektoniczny.”

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.