Przykuwająca wzrok konstrukcja ze stali corten w winnicy w Południowym Tyrolu

Odporna na warunki atmosferyczne fasada w tradycyjnej odsłonie

Strome zbocza to idealne warunki do uprawy winorośli: Winnica Völs jest położona u stóp majestatycznego kompleksu skalnego Schlern, w pobliżu Völser Weiher, jednego z najpiękniejszych jezior Italii. W tym zakątku Tyrolu uprawa winorośli nie jest traktowana jako zawód, lecz jako powołanie. Dzięki wysokiej jakości oferowanych produktów winnica Bessererhof cieszy się obecnie zasłużoną renomą. Odniesiony sukces stał się jednocześnie powodem poważnego problemu: w winnicy zaczęło brakować miejsca. Wkrótce potem właściciel winnicy, Otmar Mair, spotkał się architektem Theodorem Gallmetzerem z Bolzano oraz z metaloplastykiem Klausem Andergassenem z Salorno na pierwszej rozmowie w sprawie przebudowy.

Doświadczenie jest absolutnie niezbędne

„Wówczas miałem już za sobą doświadczenia związane z przebudową winnicy Kobler w Margreid oraz prywatnej winiarni w Eppan a.d.Weinstrasse“, wspomina Theodor Gallmetzer. „To ma naprawdę kluczowe znaczenie w przypadku takiego projektu. Winogrona wymagają na przykład troskliwej opieki również po zakończeniu zbiorów. Dlatego ich transport do prasy powinien odbywać się wyłącznie w drodze zsuwania, bez pompowania. Między innymi dlatego wysokość pomieszczeń dochodzi do czterech metrów.“ W tym czasie obok głównego budynku znajdowała się stodoła, co jest typową zabudową dla gospodarstw południowego Tyrolu. „Postanowiliśmy uwzględnić ten kompleks również w nowym projekcie“, kontynuuje Theodor Gallmetzer. W ten sposób powstał jeden budynek z trzema kondygnacjami: podziemnym magazynem wina, wkomponowaną w zbocze piwnicą na wino wraz z beczułkami oraz piętrem, na którym znajdują się pomieszczenia degustacyjne, biurowe, magazynowe i przeładunkowe.

Fasada ze stali corten w kolorach regionu uprawy winorośli

„Ponieważ wszystko kręci się tutaj wokół wina“, dodaje metaloplastyk Klaus Andergassen, „pojawił się pomysł, aby zewnętrzna fasada nawiązywała do miejscowej tradycji.“ W słynących z uprawy winorośli regionach południowego Tyrolu dominują odcienie zieleni i brązu, charakterystyczne dla okresu zbioru winogron. „Zwykły tynk nie nadawał się do tego celu. Okładziny drewniane szybko się niszczą. W rezultacie podjęliśmy decyzję o stworzeniu fasady ze stali corten – a dokładnie z siatki cięto-ciągnionej MEVACO o oczkach rombowych 62x20x7 i grubości 2 mm.“ „Stal corten oferuje doskonałe parametry w przypadku projektowania fasad“, wyjaśnia Theodor Gallmetzer. „Z jednej strony chodzi oczywiście o oryginalną optykę. Zamiast monochromatycznej powierzchni stal corten proponuje efektowne niuanse kolorystyczne. Nie bez znaczenia są również właściwości gwarantujące niezmienną wartość inwestycji. Stal corten to odporna na warunki atmosferyczne stal konstrukcyjna, która wraz z upływem czasu wytwarza w wyniku działania czynników atmosferycznych szczelną powłokę z pierwiastków stopowych, takich jak miedź, chrom i nikiel. Powłoka ta chroni przed dalszą korozją. Na powierzchni tworzy się charakterystyczna patyna, która się nie zmywa.“ Theodor Gallmetzer uśmiecha się na tę myśl. „Oczywiście najpierw musiałem się upewnić i przeprowadzić kilka testów.“

Konstrukcja nośna fasady ze stali corten

W ten sposób budynek zyskał fasadę, która gwarantuje zarówno optymalną ochronę, jak i odpowiednią wentylację. Zdaniem Theodora Gallmetzera, występującego również jako ekspert w kwestiach związanych z projektowaniem klimatyzowanych budynków, jest to kolejna pozytywna cecha siatek cięto-ciągnionych oferowanych przez MEVACO. Jeżeli chodzi o elementy mocujące, zrezygnowano z kątowników L, decydując się na konstrukcję nośną wykonaną z niewidocznych na fasadzie profili U. Klaus Andergassen zamontował na gotowej konstrukcji siatki cięto-ciągnione. Prawdziwym wyzwaniem dla wykwalifikowanego metaloplastyka było przede wszystkim strome ukształtowanie terenu.

Szczegóły są ważne mimo presji czasu

„Podczas pracy korzystaliśmy z podnośników hydraulicznych i dźwigów“, opowiada. „Dzięki temu mogłem przykręcić do konstrukcji nośnej elementy dystansowe. Wykonałem je sam na bazie profili ze stali corten i przykręciłem śrubami wkrętami do drewna. Ponieważ współpraca z firmą MEVACO przebiegała bez zakłóceń, mogliśmy trzymać się ustalonego planu i zmieścić się w wąskich ramach czasowych. Zaczęliśmy dopiero późną jesienią po winobraniu i musieliśmy zdążyć przed pierwszym atakiem zimy. W przypadku realizacji takiego projektu na końcu zawsze chodzi o niuanse: profile brzegowe wokół balkonów, okien i drzwi powinny tworzyć estetyczne, proste linie. Na pochyłych płaszczyznach listwy o przekroju U, które zastosowaliśmy w rynnach, były docinane bezpośrednio na miejscu. Ale również te prace udało nam się zakończyć w terminie.“

W południowym Tyrolu stal corten staje się popularnym materiałem budowlanym

A jak nowa aranżacja winnicy Bessererhof podoba się mieszkańcom południowego Tyrolu oraz na licznym turystom? „Otrzymujemy same pochwały!“, informuje Theodor Gallmetzer. „Nasz projekt został doceniony zarówno przez prasę fachową, jak i przez ludzi, którzy tu mieszkają. Niedawno zadzwoniła do mnie firma zajmująca się budową konstrukcji stalowych, wyrażając swoje uznanie słowami: To wygląda naprawdę świetnie, jak to zrobiliście? Nic dziwnego, stal corten jest coraz częściej obecna w naszym otoczeniu.“ Kto chce wyrobić sobie własne zdanie o winnicy Bessererhof i podróżuje do południowego Tyrolu autostradą A13, może już tam podziwiać niezwykłą optykę stali corten: od pewnego czasu materiał ten jest wykorzystywany do produkcji barierek bezpieczeństwa przy autostradach w Południowym Tyrolu.

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.