POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
Dom mieszkalny z elewacją z siatki cięto-ciągnionej
Dom mieszkalny z elewacją z siatki cięto-ciągnionej
Dom mieszkalny z elewacją z siatki cięto-ciągnionej
Dom mieszkalny z elewacją z siatki cięto-ciągnionej
Dom mieszkalny z elewacją z siatki cięto-ciągnionej
Dom mieszkalny z elewacją z siatki cięto-ciągnionej

Nowoczesna architektura z idyllicznym krajobrazem górskim w tle

ELEWACJA Z SZAREJ SIATKI CIĘTO-CIĄGNIONEJ

Decydując się na wkomponowanie nowoczesnej architektury w idylliczny krajobraz górski można osiągnąć nader atrakcyjny kontrast. Takie rozwiązanie zastosowano w Jaufental w położonej na terenie Południowego Tyrolu gminie Ratschings. Niewielka miejscowość z zaledwie 440 mieszkańcami jest od niedawna bogatsza o niezwykle ekstrawagancki budynek – plebanię, której fasada została całkowicie pokryta malowaną proszkowo siatką cięto-ciągnioną. Nowa aranżacja plebanii skupia na sobie uwagę i emanuje niezaprzeczalnym urokiem. Surowe warunki pogodowe muszą pozostać na zewnątrz.

Odwaga nagrodzona sukcesem – obudowa z siatki cięto-ciągnionej

Istnieją miejsca, gdzie świat jeszcze nie zwariował, a życie toczy się ustalonym rytmem. Jednym z nich jest Jaufental w położonej na terenie Południowego Tyrolu gminie Ratschings. Klimat okolicy determinują alpejskie łąki, lasy iglaste oraz gospodarstwa rolne. Turystyka jest wprawdzie obecna, ale w umiarkowanym zakresie. W takim miejscu nikt nie spodziewa się nowoczesnej architektury. Niesłusznie! Przykładem jest nowa plebania z fasadą pokrytą siatką cięto-ciągnioną. Budowę rozpoczęto w maju 2014 roku. Na początku września 2016 roku świętowano zakończenie prac. Ale jak doszło do realizacji tego niezwykłego projektu? Gmina Ratschings chciała stworzyć nowe pomieszczenia dla tutejszych stowarzyszeń i wspólnoty parafialnej. Pierwotny budynek był już bardzo zniszczony. Po jego wyburzeniu postanowiono wznieść nowy w tym samym miejscu. Sporządzenie planów powierzono pracowni architektonicznej Lunz Zöschg & Partner z Bolzano. Zatrudnieni tam architekci przedstawili śmiałą propozycję: sześcienną budowlę z trapezowymi oknami o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach oraz z fasadą z siatki cięto-ciągnionej. A gmina okazała się doskonałym partnerem do realizacji eksperymentalnego projektu.

Osłona elewacji z aluminiowej siatki cięto-ciągnionej

Zespół architektów poszukiwał materiału, który będzie chronił nową plebanię przed charakterystycznymi dla gór zmiennymi warunkami pogodowymi. Architektom zależało również na zachowaniu wyglądu fasady starego budynku. Gmina Ratschings ogłosiła przetarg publiczny na realizację projektu. Przetarg na prace związane z wykonaniem elewacji wygrała firma Überegger z Południowego Tyrolu, która właściwie specjalizuje się w produkcji bram przemysłowych. Jednak ten projekt zafascynował szefa firmy. Podjęto więc decyzję o przystąpieniu do przetargu i w rezultacie firma otrzymała zlecenie. Dlaczego wybór padł na aluminiową siatkę cięto-ciągnioną MEVACO o oczkach rombowych 76x35x11? Tę tajemnicę zdradził nam prezes zarządu, Daniel Überegger: „Jest znacznie łatwiejsza w obróbce niż inne materiały.“ Ze strony architekta nie było właściwie żadnych wytycznych poza kształtem rombów i wielkością oczek. Nawet sposób mocowania został zaproponowany przez firmę Überegger. Wykonawcy nie musieli w zasadzie bronić swoich racji. „Wykonaliśmy model pokryty siatką cięto-ciągnioną MEVACO i pokazaliśmy efekt końcowy architektowi.“ Dzięki temu szybko znaleziono płaszczyznę współpracy.

Wyjątkowo estetyczny montaż

Sam montaż okazał się prawdziwym wyzwaniem. Między innymi dlatego, że wymagało to pogodzenia interesów różnych branż. Chodzi nie tylko o wymogi techniczne, ale także o uzgodnienie terminów realizacji. W przypadku elewacji zewnętrznej należy wziąć pod uwagę nie tylko opinie architekta i inwestora. Równie ważne jest zdanie wykonawców prac blacharskich i ciesielskich. Istotną kwestią było gładkie wykończenie krawędzi siatki cięto-ciągnionej oraz zabezpieczenie przed wnikaniem wody. „Konstrukcję nośną z masywnych płyt drewnianych obramowaliśmy siatką cięto-ciągnioną – i to wokół całego domu“, wyjaśnia Daniel Überegger. „Wykonanie estetycznego montażu okazało się trudnym zadaniem. Musieliśmy przecież zachować wszędzie jednakową wysokość i równe odstępy.“ Sześciu z dziewięciu jego pracowników dbało o harmonijny przebieg wszystkich prac. Ale: „Właściwe planowanie to połowa sukcesu“, zapewnia z uśmiechem szef firmy.

Siatka cięto-ciągniona z indywidualnie dociętymi narożnikami i krawędziami

W tym przypadku konieczne było uwzględnienie specyfiki uwarunkowań architektonicznych domu – okien o różnych kształtach i wymiarach. „Ściśle rzecz ujmując nie są to okna, lecz otwory świetlne“, precyzuje Daniel Überegger. „Okna i drzwi znajdują się mniej więcej dwa metry za fasadą.“ W związku z tym można właściwie powiedzieć, że do budynku wchodzi się jeszcze przed przekroczeniem progu domu. W pewnym sensie wchodzący trafia najpierw do osłoniętej sieni. Dotyczy to również górnych kondygnacji. Surowe warunki pogodowe muszą pozostać na zewnątrz. To niezaprzeczalna zaleta w kontekście nieprzychylnych zimą temperatur panujących w Jaufental. Odpowiednie przygotowanie siatki cięto-ciagnionej było bardzo pracochłonne, mimo że firma MEVACO wyprodukowała i dostarczyła produkty o niestandardowych wymiarach (nie było tu mowy o gotowych rozwiązaniach). W każdym arkuszu konieczne było wycięcie elementów ukośnych i narożników. W tym celu firma zaopatrzyła się w specjalną piłę tarczową. „To pozwoliło nam zaoszczędzić dużo czasu, a inwestycja szybko się zamortyzowała.“

Prostota w doskonałym stylu!

A jak ocenia rezultat fachowiec? „Podoba mi się zestawienie prostych linii fasady z trapezowymi otworami świetlnymi“, mówi szef firmy Daniel Überegger. „Takiej budowli można się spodziewać raczej w architekturze miejskiej. Realizacja tego projektu sprawiła nam ogromną satysfakcję. Świadomość dokładnego spełnienia oczekiwań Klienta to naprawdę wspaniałe uczucie. Dotyczy to zarówno sfery funkcjonalnej, jak i estetyki.“ Ten aspekt jest dla naszego zakładu obróbki metalu równie ważny, co bliski kontakt z Klientem, jakość oraz terminowość. „W tym celu należy wyjść naprzeciw potrzebom Klienta, często z nim rozmawiać i ściśle współpracować.“ W przypadku plebanii w Jaufental udało się to osiągnąć w stu procentach.

Wielofunkcyjność na czterech poziomach

Nowa plebania ma w sobie to coś. Oryginalna konstrukcja została zaprojektowana z myślą o wielofunkcyjności. Na pierwszym piętrze znajduje się mieszkanie księdza oraz kancelaria parafialna. Na drugim piętrze wygospodarowano dwa mieszkania dla seniorów. Ale to jeszcze nie wszystko: Na parterze urządzono między innymi salę do gry na bębnach, świetlicę, salę rekreacyjną oraz przestronną salę prób muzycznych. W mieszczącym się w suterenie magazynie przechowywany jest sprzęt liturgiczny i figury sakralne. Z punktu widzenia 440 mieszkańców Jaufental nowa „plebania wielofunkcyjna“ jest bardzo cennym nabytkiem.

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.