Tutaj chodziło o przetrwanie!

W jaki sposób zgrzewane siatki MEVACO przyczyniają się do ochrony cennego rybostanu?

Karpie - nazywane w Japonii Nishikigoi lub w skrócie Koi - należą do ulubionych ryb hodowanych w stawie, a dzięki pięknym kolorom stają się coraz bardziej popularne także w Niemczech. Koi mają wysokie wymagania odnośnie przestrzeni hodowlanej, w której przebywają. Jeżeli wymogi te zostaną spełnione, karpie mogą osiągać wiek do 70 lat, osiągając na aukcjach ceny opiewające na pięciocyfrowe kwoty. Niektórym jest to jednak całkowicie obojętne, czego przykładem są czaple. Karpie są dla ich długich dziobów wyjątkowo smacznym kąskiem. Ochrona tych ryb przed dużymi ptakami drapieżnymi nie jest łatwym zadaniem. Zmierzył się z nią jednak rzemieślnik Joachim Pullmann, którego sprytny pomysł przywołał czaple do porządku. Jego sposób na osiągnięcie celu - gęsta siatka ochronna z samodzielnie skonstruowaną furtką, wykonaną z siatek zgrzewanych firmy MEVACO.

Biotop wymaga pomocy

„Właściwie koncentrujemy się na technologii wentylacji i klimatyzacji, jak również na realizowanych na specjalne zamówienie projektach dotyczących obróbki cienkich blach“, mówi Joachim Pullmann. „Poza tym produkujemy części przy użyciu cięcia plazmowego CNC i laserów CNC, przetwarzamy je także na prasach krawędziowych, falcerkach i giętarkach obrotowych. We własnym zakresie wykonujemy również spawanie punktowe oraz spawanie metodą MIG/MAG-WIG. Do naszych ulubionych materiałów należą blachy stalowe, ocynkowane blachy w arkuszach, blachy ze stali nierdzewnej i miedzi, jak również tytan-cynk, blachy aluminiowe, ocynkowane blachy perforowane, blachy perforowane ze stali nierdzewnej oraz siatki cięto-ciągnione i wszelkiego rodzaju siatki zgrzewane firmy MEVACO“. Po tych słowach Joachim Pullmann bierze głęboki oddech. Gdy okazało się, że stawką jest ochrona cennych zasobów biotopu przed drapieżnymi czaplami, zwykłą pracę trzeba było odłożyć na bok. Rzemieślnik stanął przed niezwykle trudnym wyzwaniem natury zawodowej.

Cenny rybostan wymaga ochrony

„W tym stawie żyje 50 karpi Koi. W zależności od pory roku również do 70 złotych rybek, jeden jesiotr, jak i węże, żaby oraz owady.“ Innymi słowy: zbiornik wodny jest prawdziwym rajem dla Joachima Pullmanna, ale także nakrytym stołem dla czapli. „Oczywiście byłem bliski rozpięcia siatki ochronnej nad całym stawem, wtedy czaple nie mogłyby się przedostać. Ale ludzie też nie“. W związku z tym Joachim Pullmann wpadł na kolejny pomysł - zaprojektował furtkę wejściową o wymiarach 50 x 50 x 5,0 mm, wykonaną z nierdzewnej siatki zgrzewanej V2A 1.4301 firmy MEVACO. „Dzięki temu możemy bez problemu wykonywać prace pielęgnacyjne w obrębie stawu i karmić ryby", uśmiecha się zamyślony rzemieślnik. „Ponieważ produkujemy w firmie również komponenty wentylacyjne, a także wykonujemy dachowe czerpnie powietrza z siatek zgrzewanych MEVACO, po prostu złożyliśmy nieco większe zamówienie przy okazji ostatniej dostawy. W każdym razie wystarczyło materiału na skonstruowanie furtki".

Furtka wejściowa powinna być nie tylko stabilna, ale i atrakcyjna

Zaletą siatki zgrzewanej ze stali nierdzewnej jest długi okres użytkowania. „Siatki plecione nie mają takich samych parametrów pod względem stabilności i trwałości“, uważa Joachim Pullmann. „Wersja ocynkowana nie wchodziła w grę, ponieważ stal nierdzewna jest mocniejsza i wygląda bardziej elegancko.“ Do konstrukcji ościeżnicy furtki Joachim Pullmann użył profilu, który można było poddać obróbce na własnej giętarce pierścieniowej. Do tak przygotowanego stelażu przyspawana została odpowiednio przycięta siatka ze stali nierdzewnej. W przypadku tak doświadczonego profesjonalisty prawdopodobnie nie trwało to dłużej, niż czas potrzebny czapli do strawienia ostatniego połowu - „Mniej więcej cztery godziny“, śmieje się Joachim Pullmann. „W ten sposób położyliśmy kres niepożądanym wyprawom po łup. Dla czapli oznaczało to teraz jedno: "Musimy pozostać na zewnątrz!“

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.