Nowa dzielnica Akwizgranu

Z wykorzystaniem blachy perforowanej MEVACO z indywidualną perforacją

Dla miasta takiego jak Akwizgran przeznaczenie całej dzielnicy pod zabudowę mieszkaniową było szczęśliwym zrządzeniem losu. Tam, gdzie przed laty ówczesny Urząd Skarbowy Rothe Erde wzbudzał raczej niewiele pozytywnych skojarzeń, osiedle Frankenberger Höfe wywołuje uśmiech na twarzach zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców. W ramach projektu powstało już 247 mieszkań czynszowych, które łącznie oferują powierzchnię mieszkalną o obszarze 21 900 m2. Równie imponujące są dane dotyczące wykorzystania produktów MEVACO: w 145 realizacjach balkonów francuskich, wykuszy i balustrad zamontowano blisko 800 kilogramów aluminiowej blachy perforowanej 3,0 mm z perforacją specjalną.

Dawna rezydencja królewska na przestrzeni lat

Dzielnica Frankenberger Höfe w Akwizgranie została ukończona w ciągu zaledwie dwóch lat: od lipca 2015 r. do końca czerwca 2017 r. Jej część znajduje się na terenie byłego Urzędu Skarbowego Rothe Erde, który odziedziczył oryginalną nazwę po swoim poprzedniku, budynku Rote Kaserne. W międzyczasie dzielnica ta stała się jedną z najpopularniejszych lokalizacji w dawnej rezydencji królewskiej Karola Wielkiego, ponieważ żyje się tutaj jak za dawnych dobrych czasów: mieszkania położone w bezpośrednim sąsiedztwie małych przedsiębiorstw, restauracji, sklepów i pracowni sprawiają, że okolica po prostu tętni życiem. Z jednej strony całkowicie odnowiono stare budynki, z których część pochodzi z okresu Gründerzeit, z drugiej zaś wybudowano nowoczesne, komfortowe apartamenty 1-, 2- i 3-pokojowe dla singli, młodych par oraz seniorów, jak również przestronne 4- i 5-pokojowe mieszkania dla rodzin.

Perforacja specjalna z ważnych powodów

Zajmująca się konstrukcjami stalowymi firma MJB-LAWICKI GmbH & Co. KG z siedzibą w Mönchengladbach również nie otrzymuje takich zamówień codziennie. „Nie ukrywam, że po 50 latach pracy w branży konstrukcji stalowych trudno nas zaskoczyć”, mówi Michael J. Bachhuber. „Jednak każda budowa jest inna. A ponieważ prawie wszystkie produkowane przez nas komponenty muszą być zaprojektowane pod kątem konkretnego zastosowania, nie ma mowy o rutynie lub nudzie!” Projekt dotyczący Frankenberger Höfe nie był tutaj wyjątkiem. „Do ekipy wykonawców dołączyliśmy na etapie stanu surowego”, wspomina Michael J. Bachhuber. „Do naszych zadań należała produkcja, dostawa i montaż 1200 zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości w przypadku balkonów francuskich ‒ w sześciu różnych wersjach, dziewięciu szerokościach i sześciu kolorach. Ponadto wykonaliśmy ściany przesłonowe, balustrady podestowe, tarasowe i wnękowe, jak również balustrady zabezpieczające loggie oraz klatki schodowe w łącznie 18 domach.” Inaczej mówiąc: Należało ostro wziąć się do pracy, co dotyczyło również współpracy z MEVACO. W przypadku balkonów francuskich, jak nazywane są zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, montowane przy otwieranych, sięgających podłogi oknach, jak również w przypadku balustrad stosowanych we wnękach i na klatkach schodowych wykorzystana została aluminiowa blacha perforowana MEVACO perforacja specjalna o grubości 3,0 mm, lakierowana na mokro po perforacji. „Łącznie było to 800 kilogramów”, potwierdza Michael J. Bachhuber. „W dodatku z całkowicie indywidualną perforacją!” Nie bez powodu. „Z jednej strony chodziło o redukcję kosztów, z drugiej o kwestie związane ze statyką konstrukcji. Istotną rolę odegrało również przestrzeganie minimalnych szerokości zgodnie z normami DIN oraz krajowymi przepisami budowlanymi. Architekci podjęli decyzję o zastosowaniu perforacji specjalnej. Dzięki temu możliwe było maksymalne zbliżenie się do pierwotnego planu, czego nie udałoby się osiągnąć przy użyciu standardowej perforacji.”

Produkty zamówione na wymiar. Zamontowane w warsztacie.

Po rozwiązaniu wszystkich kwestii w sposób satysfakcjonujący zainteresowane strony, Michael J. Bachhuber zamówił w MEVACO arkusze blachy dostosowane do indywidualnych potrzeb. „Arkusze zostały u nas polakierowane na mokro i zamontowane w warsztacie w ramach balustrad.” Specjaliści w dziedzinie konstrukcji metalowych użyli do tego celu jednostronnie zamykanych nitów ze stali nierdzewnej. Następnie blachy perforowane i ramy zamocowano na miejscu w ościeżach okiennych na już zamontowanych konsolach balustrad. „Metal jest stałym elementem naszych konstrukcji i naszego życia”, dodaje Michael J. Bachhuber. „Dlatego często korzystamy z oferty MEVACO. Nasza współpraca przebiega zawsze bardzo sprawnie i harmonijnie.” Teraz skorzystali na tym również ludzie, którzy znaleźli swój nowy dom w dzielnicy Frankenberger Höfe. Pozostaje więc tylko pytanie, czy ktokolwiek tęskni za epoką Urzędu Skarbowego Rothe Erde. Nikt się jednak do dziś w tej sprawie nie kontaktował.

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.