Unikatowe schody z blachy perforowanej MEVACO

Schody z blachy perforowanej oferują nie tylko możliwość wejścia na górę

Gdy zapalony budowniczy schodów z jednej z najbardziej zalesionych gmin w Niemczech konstruuje drewniane schody, jest to normalny stan rzeczy. Jeśli jednak regularnie używa z dużą dozą entuzjazmu, humoru i pomysłowości materiałów takich jak szkło, stal nierdzewna i stal czarna, warto przyjrzeć się temu bliżej. W przypadku Johannesa Wunscha z Forbach w Schwarzwaldzie nazwisko stało się myślą przewodnią: W jego warsztacie powstają prawdziwe „schody marzeń” - wszystkie są unikatami, których nie można spotkać w żadnym innym miejscu. Tak było również w przypadku schodów z blachy perforowanej MEVACO, która wymagała obróbki z dokładnością co do milimetra.

Schody, które odbijają światło

Johannes Wunsch wykazał się prawdziwą pomysłowością przy projektowaniu odpowiednich schodów do nowo wybudowanego domu jednorodzinnego. „Gdy zadzwoniła architektka”, wspomina, „umówiliśmy się na spotkanie w miejscu planowanej inwestycji. Dzięki świetlikom dom dysponował ogromną ilością naturalnego światła. Uzanłem, że taki efekt powinien zostać osiągnięty również w niższych pomieszczeniach. Zanim przystąpię do pracy nad projektem, szukam hasła, które charakteryzuje dany projekt. W tym przypadku sprawa była prosta: Te schody powinny eksponować światło, aby mogli nim cieszyć się mieszkańcy.”

Widoczne spoiny stanowią tabu

Wybór padł na stalową blachę perforowaną MEVACO Rv 5-7 o grubości 1,5 mm, malowaną proszkowo na biało. Najpierw przeprowadzone zostały liczne eksperymenty w warsztacie. „Potrafimy wyczarować pożądany efekt z użyciem każdego materiału budowlanego”, uśmiecha się Johannes Wunsch, „ponieważ mamy pod ręką odpowiednich specjalistów - dotyczy to również pracy z metalem.” Jednak aby magia mogła stać się rzeczywistością, najpierw należało zbudować modele, by uzyskać odpowiedzi na kluczowe pytania: „w jaki sposób przyspawać poręcz do blachy perforowanej, nie widząc spoin? Ponadto, jeśli ktoś nie opanuje do perfekcji spawania otworowego, podczas spawania zawsze występują przesunięcia i powstają zgrubienia. Coś takiego nie byłoby w naszym stylu. Poza tym mieliśmy wizję stopni z litej blachy, które zamierzaliśmy spawać przez otwory - oczywiście bez widocznych spoin. Dopiero po znalezieniu rozwiązań dla wszystkich wyzwań technicznych przystąpiliśmy do dzielenia schodów na trzy moduły.” Pierwszy moduł prowadził od dolnego poziomu do połowy wysokości podestu. Drugi moduł stanowił prosty bieg schodowy z ośmioma stopniami od podestu do górnego poziomu. Trzecim modułem był sam podest. To było skomplikowane zadanie. „Chodzi o poddaną obróbce laserowej płytę stalową”, wyjaśnia Johannes Wunsch, „do której przyspawaliśmy blachę perforowaną. Materiał musiał zostać najpierw zaokrąglony. Zostało to osiągnięte za pomocą formowania na zimno na zwijarce. Mój ekspert w dziedzinie spawalnictwa jest prawdziwym artystą.”

Okno dachowe jako wąskie gardło

Kolejnym wyzwaniem był montaż schodów w domu. „Istniała tylko jedna możliwość”, opowiada Johannes Wunsch. „Użycie żurawia samojezdnego nad dachem przez okno. Wymierzyliśmy wszystko z maksymalną precyzją, by w efekcie wszystko było dokładnie dopasowane bez jakichkolwiek luzów.” W celu podparcia schodów rzemieślnik zamontował dźwigar od ściany do ściany. W samej ścianie schody spoczywają na specjalnie skonstruowanych stojakach łożyskowych. Na zakończenie trzy moduły zostały skręcone ze sobą, co było zwieńczeniem całego procesu wykonawczego. W zależności od położenia słońca mieszkańcy doświadczają teraz wyjątkowej gry światła i cienia.

Następca został już znaleziony

Johannes Wunsch, który bardzo aktywnie zajmuje się „interakcjami między ludźmi i schodami” w „Związku Niemieckich Skalalogów”, jest jednym z regularnych laureatów krajowego konkursu „Schody Roku”. Teraz swoją firmę przekazał następcy. Klienci mogą być spokojni: Michel Schaeffers będzie kontynuował sztukę konstruowania schodów w mistrzowskim wydaniu.

Drukuj widok

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.