MEVACO dba o bezpieczeństwo w wąwozie Rastenbach

Szerokie stopnie wykonane z siatki cięto-ciągnionej zapewniają odporność na poślizg

Szum wody jest wszechobecny w wąwozie Rastenbach, położonym w pobliżu miejscowości winiarskiej Kaltern am See, w Południowym Tyrolu. Setki stopni, zamontowanych głęboko w skale porfirowej, wykonanych z siatki cięto-ciągnionej MEVACO prowadzą tuż obok wodospadu wprost do wąwozu. Wędrówka jest wyjątkowym przeżyciem przyrodniczym, a także niezapomnianą przygodą. Dlatego bezpieczeństwo jest bardzo ważnym aspektem: mosty, schody i podesty ze stali zastępują kolejno dotychczasowe pomoce wspinaczkowe. Siatki cięto-ciągnione MEVACO zapewniają również doskonałą przyczepność na wszystkich stopniach tras turystycznych.

Siatka cięto-ciągniona zastępuje drewno

„Stare schody i mostki miały już swoje lata”, opowiada Alfred Gufler. „Niektóre z nich były budowane jeszcze z drewna. W związku z tym ogłoszono konkurs na realizację projektu „Nadzwyczajne prace renowacyjne i konserwacyjne w wąwozie Rastenbach”. Wzięliśmy w nim udział i wygraliśmy.”

Siatkę cięto-ciągnioną dostarczono na miejsce helikopterem

My, czyli przedsiębiorstwo Gufler Metall KG, z miejscowości Moso in Passiria. Firma rodzinna, która powstała na bazie kuźni i zakładu ślusarskiego, jest jednym z wiodących dostawców dużych elektrowni wodnych w Południowym Tyrolu. Bracia Gufler zdobyli sławę dzięki stalowym konstrukcjom z zakresu inżynierii wodnej, spawaniu rurociągów ciśnieniowych i pracom ślusarskim. Ich doświadczenie i kompetencje są szczególnie przydatne w przypadku projektów realizowanych w trudnym terenie. „Wszyscy jesteśmy alpinistami”, śmieje się Alfred Gufler, ale po chwili od razu poważnieje: „Oczywiście szkolimy naszych pracowników, wielokrotnie przekonując się o słuszności takiego postępowania, również w wąwozie Rastenbach. Ze względu na specyfikę projektu mosty, schody, pozostałe elementy konstrukcyjne, jak również wszystkie narzędzia musieliśmy przetransportować helikopterem na miejsce montażu. Następnie kontynuowaliśmy pracę przy użyciu chwytaków i wciągarek linowych.”

Konstrukcje wykonane ze stali corten

Zlecenie powierzone nam przez stowarzyszenie turystyczne Kaltern am See okazało się wyzwaniem na miarę prac Herkulesa. Firma zainstalowała łącznie 10 mostów o łącznej długości 77,6 m oraz 98 metrów bieżących schodów i podestów w stromym terenie. Wszystkie konstrukcje wykonane zostały ze stali corten. „Oprócz ochrony przed korozją, rozwiązanie to ma jeszcze jedną zaletę”, wyjaśnia Alfred Gufler. „Po pewnym czasie stal corten nabiera koloru otaczającego ją krajobrazu. Było to jedno z wymagań projektowych ze strony pełnomocników do spraw ochrony przyrody.”

Maksymalne bezpieczeństwo dzięki siatce cięto-ciągnionej

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pieszych w każdych warunkach pogodowych, w stopniach tras turystycznych zamontowana została siatka cięto-ciągniona MEVACO. Zastosowano tu siatkę cięto-ciągnioną z odpornej na warunki atmosferyczne stali konstrukcyjnej corten, którą przed montażem poddano procesom wytrawiania i olejowania. Oprócz tego wykorzystano stal corten bez obróbki powierzchniowej, oczka sześciokątne 45 x 13,5 x 5 mm, szerokość mostka 2 mm. Bracia Gufler zainstalowali łącznie 75 arkuszy o wymiarach 850 x 3000 mm.

Siatki cięto-ciągnione ułatwiają rodzinom zwiedzanie przyrodniczego raju

„Przed montażem wszystkich elementów w wąwozie”, kontynuuje Alfred Gufler, „wykonaliśmy najpierw kompleksowe pomiary mostów, schodów i podestów w terenie. Następnie sporządziliśmy rysunki techniczne na potrzeby procesu produkcji i przygotowaliśmy w firmie prefabrykaty wszystkich elementów stalowych.” Włożony wysiłek przyniósł wymierne rezultaty! Turyści odwiedzający wąwóz Rastenbach są zachwyceni, ponieważ schody z antypoślizgowymi stopniami z siatki cięto-ciągnionej umożliwiają całej rodzinie bezpieczny kontakt z naturą. „Pomimo wszystkich trudności, z którymi musieliśmy się zmierzyć, projekt był dla nas źródłem ogromnej satysfakcji”, podsumowuje naszą rozmowę Alfred Gufler - i już planuje kolejne wyzwanie alpinistyczne.

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.