Szklany most na Varese Design Week

Klatka schodowa z siatki cięto-ciągnionej prowadzi do znajdującej się na górze atrakcji

Co się stanie, jeśli pół tuzina przedsiębiorców i rzemieślników zaangażuje się w wykonanie nieodpłatnych prac na rzecz swojego miasta? - Jeśli wszystko pójdzie tak dobrze jak w Varese - odpowiada ślusarz Gianpiero Bazzeghini - to rezultat prac może zadziałać jak magnes dla odwiedzających i stać się emocjonalnym przeżyciem dla mieszkańców i turystów. Pod przewodnictwem producenta szkła Roberto Torselliniego, rzemieślnicy skonstruowali szklany most Emotion Bridge na Piazza Podestà, na centralnym placu Varese w północno-zachodniej Lombardii. W tym, położonym między dwoma jeziorami, Lago Maggiore i Como, mieście produkcja szkła ma długą tradycję. Od 1960 roku firma Torsellini Vetro produkuje marzenia ze szkła - czasami na zawrotnych wysokościach. Szklany balkon „The Ledge“ Willis Tower w Chicago na wysokości 412 metrów to tylko jeden z wielu przykładów.

Sześcian z siatki cięto-ciągnionej i szkła

„Glass Emotion Bridge“ nie był aż tak wysoki. - Mimo to wejście na ten szklany most wymagało pewnej dozy odwagi - Gianpiero Bazzeghini cieszy się z osiągniętego efektu. - Konstrukcja dała odwiedzającym poczucie wchodzenia w pustą przestrzeń. Jako instalacja na Varese Design Week 2018, sześcian z metalu, siatki cięto-ciągnionej i szkła symbolizował lekkość i stan nieważkości.

Wbudowana fontanna jako specjalna atrakcja

Zwiedzający wchodzili na szklany most klatką schodową obudowaną siatką cięto-ciągnioną MEVACO - kontynuuje Gianpiero Bazzeghini. - Poniżej zainstalowana była fontanna, z której woda spływała w głąb, tworząc efekt perlistej kurtyny deszczu. Zwiedzający przechodzili mostem na taras, który opierał się na czterech metalowych filarach. Również on wykonany był ze szkła i dawał wspaniały widok na cały plac.

Efekt przezroczystości siatki cięto-ciągnionej dzięki odpowiedniemu oświetleniu

Aby nadać sześcianowi w nocy inne oblicze, został on misternie oświetlony. Kolorowe linie wyznaczały kontury i sprawiały, że klatka schodowa z siatki cięto-ciągnionej wydawała się przezroczysta. Spadająca woda również została podświetlona, co wzmocniło efekt perlistości. - Aby wszystko poszło gładko, ramię w ramię pracowali rzemieślnicy różnych specjalności - opowiada Gianpiero Bazzeghini. On sam był odpowiedzialny za metalowy szkielet sześcianu oraz za obudowanie klatki schodowej stalową siatką cięto-ciągnioną romb MEVACO o wymiarach 62x20x7,5 i grubości mostka 1,50 mm, malowaną proszkowo bezbarwnym lakierem. Zaangażowane były również firmy transportowe, ochroniarskie i sprzątające, a także technicy oświetleniowi i elektrycy z Varese i okolic.

Montaż siatki cięto-ciągnionej trwał zaledwie jeden dzień

- Zmontowaliśmy ile się dało w warsztacie - wspomina Gianpiero Bazzeghini. - Pozwoliło nam to na ustawienie całej konstrukcji metalowej i montaż siatki cięto-ciągnionej na placu w ciągu zaledwie jednego dnia. Ponieważ często współpracuję z MEVACO, przebiegło to bez problemów.

Po dwóch tygodniach było po wszystkim

- Ponieważ „Glass Emotion Bridge“ był instalacją tymczasową, zdemontowaliśmy go po 14 dniach - mówi z nutą melancholii w głosie Gianpiero Bazzeghini. Następnie uśmiecha się. - A potem umieściliśmy go w całości w magazynie. Kto wie, może pewnego dnia odbudowujemy go w innym miejscu. Przecież przedsiębiorcy i rzemieślnicy w Varese lubią pracować wspólnie - dzięki temu wiele jest możliwe.

Drukuj widok

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.