Miejsce w którym spełniają się marzenia o jachtach

Siatka cięto-ciągniona o kształcie fali w stoczni La Ciotat

Budowa łodzi i jachtów przeżywa obecnie okres rozkwitu. W Niemczech branża ta generuje obroty na poziomie sięgającym 2 miliardów euro rocznie, we Francji blisko 600 milionów euro. Na targach Monaco Yacht Show 600, dostawców zaprezentowało jachty o wartości 3 miliardów euro. Nic dziwnego, budowa portów również przeżywa renesans. W La Ciotat, na południu Francji, siatka cięto-ciągniona MEVACO odgrywa tu także decydującą rolę.

Silny wiatr? Dla siatki cięto-ciągnionej nie stanowi on żadnego problemu

Miejscowość La Ciotat jest położona na wschód od Marsylii, na Lazurowym Wybrzeżu. Architektka Anne Lévy zaprojektowała w Port de Plaisance nową stocznię między dwoma basenami portowymi. Tutaj, podobnie jak w starym porcie Vieux Port, znajdują bezpieczne schronienie łodzie o długości do 60 metrów. To dobra wiadomość, ponieważ wiatry, które zdominowały pogodę w tym zakątku świata, stały się nieco bardziej intensywne. Na terenie portu odczuwalne są trzy: mistral z doliny Rodanu, gorący scirocco z Sahary oraz garbi, południowo-zachodni wiatr, który może osiągać siłę do 7 stopni w skali Beauforta. Ciśnienie wiatru było zatem kluczowym zagadnieniem przy wyborze materiałów do budowy stoczni. Nic dziwnego, że projektując schody zewnętrzne, architektka zdecydowała się na przepuszczającą powietrze siatkę cięto-ciągnioną MEVACO. Siatka cięto-ciągniona została również zastosowana jako element wyposażenia wnętrza.

Siatka cięto-ciągniona ocynkowana ogniowo jest odporna na korozję

„Kwestia wiatru nie była w tym przypadku jedynym powodem”, dodaje Gilles Planche z firmy Societe Chaudronnerie Serrurerie Planche Albert. Wykonawca był odpowiedzialny za budowę klatek schodowych. „Budynek nad morzem musi sprostać wyjątkowym wymaganiom.” W rejonie Morza Śródziemnego zauważalna jest szczególnie wysoka zawartość soli, kształtująca się na poziomie 38 gramów na litr. „Walka z rdzą jest tutaj wszechobecna. Z tego powodu siatka cięto-ciągniona zastosowana na zewnątrz została starannie ocynkowana ogniowo. Siatki cięto-ciągnione wykorzystane wewnątrz budynku poddaliśmy po obróbce malowaniu proszkowemu.”

Siatka cięto-ciągniona o kształcie fali tworzy konstrukcję przypominającą trap

W nowej stoczni wszystkie branże rzemiosła, które są zaangażowane w budowę i wyposażenie jachtu, znajdują się pod jednym dachem: od warsztatów specjalizujących się w konstrukcjach metalowych po konstrukcje z drewna i wyroby skórzane. Aby dostać się do wielopiętrowego budynku, należy wejść schodami prowadzącymi na górę. „Niezbędną do tego celu konstrukcję stalową zamontowaliśmy na miejscu za pomocą wciągarki”, informuje Gilles Planche. W przypadku balustrad siatka cięto-ciągniona MEVACO o kształcie fali 62x22x6 ze stali ocynkowanej ogniowo, grubość materiału 2,0 mm, została zamontowana w metalowej ramie. Aby nadać konstrukcji lekkość, wykonawca pozostawił kilka centymetrów odstępu pomiędzy poszczególnymi metalowymi ramami na cokołach schodowych. Gilles Planche przygotował również małą niespodziankę wewnątrz budynku: siatka cięto-ciągniona jest zamontowana w taki sposób, że wizualnie tworzy wrażenie trapu.

Poprzeczny układ oczek nawiązuje do tradycyjnego wyposażenia statków

„Wybraliśmy taki układ oczek siatki cięto-ciągnionej, aby w atrakcyjny sposób wyeksponować kształt fali” dodaje rzemieślnik. Te poprzecznie rozmieszczone oczka przypominają liny używane dawniej do zabezpieczania relingu. Zdaniem rzemieślnika efekt ten można było osiągnąć dzięki zachowaniu jednakowego układu oczek pomiędzy poszczególnymi elementami.

Siatka cięto-ciągniona gwarantuje estetykę na najwyższym poziomie

Ponieważ odcienie czerwieni dominują zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz stoczni, siatka cięto-ciągniona tworzy efektowną grę kolorów. Jak podkreśla Gilles Planche, jest to wartość dodana, która coraz częściej pojawia się w aranżacjach z zastosowaniem siatki cięto-ciągnionej. Wprawdzie funkcjonalność materiału stawiana jest zazwyczaj na pierwszym planie, walory optyczne są jednak dodatkową korzyścią, która zyskuje coraz większe znaczenie. Nowa stocznia w La Ciotat jest tego najlepszym dowodem.

Drukuj widok

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.