Tradycyjne okiennice w nowoczesnym wydaniu

Blacha perforowana zapewnia przyjemne oświetlenie podczas pracy

Coraz więcej firm chroni swoich pracowników przed oślepiającym słońcem i nadmierną temperaturą w pomieszczeniach za pomocą osłon przeciwsłonecznych z blachy perforowanej MEVACO. Najnowszym przykładem jest pomysłowa osłona przeciwsłoneczna dla budynków firmy Sirmax S.p.A. w Ca' Onorai, Osłona wykonana została przez Simone Frigo z Tecno Metal srl w oparciu o projekt architekta i projektanta Antonia Zambusiego. Połączyliśmy zalety tradycyjnych włoskich okiennic z nowoczesnością - mówi rzemieślnik, Simone Frigo. - W naszym kraju istnieje wiele różnych określeń na okiennice. Bierze się to stąd, że naprawdę ich potrzebujemy. Podczas gdy kiedyś były one wykonywane z drewna, dziś w grę wchodzą blachy perforowane MEVACO. Zalety są oczywiste. - Blachy perforowane są lekkie i wytrzymałe - mówi Simone Frigo. - Poza tym, można je poddawać precyzyjnej obróbce. A jeśli chodzi o kolorystykę, możliwości są nieograniczone.

Słońce praży? Dla blachy perforowanej nie stanowi żadnego problemu!

Przed rozpoczęciem prac trzeba było rozważyć wiele aspektów: architekt Antonio Zambusi i rzemieślnik Simone Frigo zgodzili się, że należy uwzględnić zmieniający się kąt padania promieni słonecznych, aby osiągnąć wysoką skuteczność ochrony przed słońcem. - Przy każdym oknie mierzyliśmy, jak padają promienie słoneczne w pomieszczeniach - mówi Simone Frigo. - Na podstawie tych danych obliczyliśmy indywidualne kąty nachylenia blach perforowanych. Rzemieślnik uśmiecha się i dodaje: - Pracowaliśmy bardzo pilnie, zanim zamontowaliśmy je na fasadzie.

Blacha perforowana zapewnia przyjemne światło we wszystkich pomieszczeniach

Zostało to potwierdzone przez długoterminowe badania prowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Ilmenau. Dowiodły one związku między dobrym oświetleniem miejsca pracy a wzrostem produktywności. Lepsze oświetlenie miejsca pracy zwiększa widoczność i komfort widzenia pracowników. Daje to takie korzyści jak wyższa wydajność i mniejsza liczba błędów. Jednak przy planowaniu oświetlenia miejsc pracy często popełniany jest błąd polegający na nieuwzględnianiu światła dziennego. Blachy perforowane MEVACO zapewniają optymalną osłonę przed słońcem, jak podkreśla Simone Frigo: - W żadnym wypadku nie chcieliśmy zablokować światła z zewnątrz. Blacha perforowana doskonale się tu sprawdza: przepuszcza ona bowiem dokładnie taką ilość światła, jaka jest potrzebna. Rezultat nazywamy czystą atmosferą oświetlenia. Dla Antonio Zambusiego ważne było jeszcze jedno: - Widok na piękne góry na północ od Ca' Onorai nie został przesłonięty.

Blachy perforowane jako element ozdobny

Simone Frigo podkreśla kolejną zaletę blach perforowanych MEVACO. - Części osłony przeciwsłonecznej są ważnym elementem ozdobnym fasady - mówi rzemieślnik. - Pokrywają one nie tylko okna, ale i cały odcinek fasady na ostatnim piętrze. Tworzy to szczególną harmonię w budynku. Wymagane jednak były duże blachy perforowane. - Każda okiennica ma 6,50 metra wysokości i 95 centymetrów szerokości. Ale ponieważ blachy perforowane są lekkie, nie było z tym żadnego problemu - wyjaśnia Simone Frigo. - Nasz wybór padł na blachę MEVACO z indywidualną perforacją Qg 10-20, wykonaną z aluminium, o grubości 2,0 mm, którą następnie poddaliśmy powlekaniu proszkowemu. Następnie blachy przykręcono do fasady za pomocą zawiasów pod obliczonym kątem, po lewej stronie okien. Ważna była precyzja wykonania. - Aby zachować stabilność, zdecydowaliśmy się wykonać osłony przeciwsłoneczne z trzech części - wyjaśnia Simone Frigo. - Orientowaliśmy się według trzech wymiarów: od dolnego końca fasady do parapetu, od gzymsu do górnej krawędzi okna, a stamtąd do górnego końca fasady. Aby zauważyć te trzy różne wymiary trzeba się bardzo dokładnie przyglądać. Kolor blach perforowanych tworzy harmonijne ogólne wrażenie.

Kolor blach perforowanych działa

- We Włoszech Antonio Zambusi jest znany z tego, że używa jasnych, wyrazistych kolorów - tak Simone Frigo zachwala kreatywność projektanta i architekta. - W każdym projekcie analizuje wpływ kolorów na ludzi. Blachy perforowane MEVACO są idealnym materiałem, który nadaje projektowi blasku. Antonio Zambusi wybrał jaskrawą czerwień dla portalu i intensywną ultramarynę dla osłon przeciwsłonecznych.

Kolejna zaleta blachy perforowanej to łatwość konserwacji

- Jeśli chodzi o konserwację - mówi Simone Frigo - to myślimy pragmatycznie: po zainstalowaniu blacha perforowana nie wymaga konserwacji. Powlekanie proszkowe sprawia, że osłony przeciwsłoneczne są wytrzymałe i trwałe i w przeciwieństwie do tradycyjnych okiennic nie wymagają regularnego odnawiania.

Dzięki blachom perforowanym MEVACO pracownicy są zadowoleni

Pozostaje pytanie, czy tak duża staranność doceniana jest także przez pracowników. Simone Frigo potwierdza: - W 2015 roku powstał pierwszy budynek, który został wyposażony w te specjalne osłony przeciwsłoneczne. Kiedy dwa lata później firma się powiększyła i dodano drugi budynek, wszyscy życzyli sobie tego samego rozwiązania. Przymocowane na stałe blachy perforowane, z kątem nachylenia zgodnym z kątem padania promieni słonecznych, sprawdziły się doskonale.

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.