Meble w roli wiernych towarzyszy człowieka

Blacha perforowana o wyglądzie liści koniczyny

Minęło dobre dwadzieścia lat odkąd bajkowy film „Cudowny świat Amélie” przyciągnał do kin miliony widzów. Wszyscy kochali Amélie, która przemierzała miasto, pomagając innym ludziom odnaleźć szczęście. Nieczęsto zdarza się zobaczyć Paryż w piękniejszej odsłonie. Klimatyczne stare mieszkania z dużymi oknami i wysokimi sufitami, wyłożone wewnątrz starym parkietem. „To wprost idealne mieszkania dla moich mebli” - mówi francuski projektant Mathieu Galard, który wykorzystuje teraz blachę perforowaną do stworzenia zupełnie nowych aranżacji.

Drzwi przesuwne z blachy perforowanej

Wyobraźmy sobie, że Amélie podchodzi do jednej z komód Mathieu Galarda, otwiera poruszające się z niezwykłą lekkością drzwi przesuwne z blachy perforowanej MEVACO o wzorze przypominającym liście koniczyny, włącza znajdujące się za nimi urządzenie hi-fi, z którego płyną dźwięki walca francuskiego w wykonaniu orkiestry René Maqueta. Czy wówczas nie ogarnie nas ponownie natychmiastowe szaleństwo na punkcie Amélie? Może nadszedł już czas na kolejną odsłonę filmu? Przynajmniej wystrój jest gotowy: Meble, które projektuje Mathieu Galard, tworzą idealną harmonię z niezwykłą atmosferą Paryża, którą wszyscy tak bardzo kochają.

Blacha perforowana zmienia estetykę

Mathieu Galard dokładnie wie, czego chce - dzisiaj jest to dla projektanta ważniejsze niż kiedykolwiek. „Weźmy krzesło”, mówi. „Jego poprzednicy istnieją od tysięcy lat. Kluczową kwestią jest to, że dobrze się na nim siedzi. Nie ma w tym niczego odkrywczego. Jednak zarówno temu, jak i każdemu innemu meblowi możemy nadać estetyczny wygląd. Ja skupiam się przede wszystkim na człowieku, który korzysta z danego mebla i to jego stawiam zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego moje meble nigdy nie są dekoracją. Ich zadaniem jest raczej towarzyszenie ludziom w ich codziennym życiu.” Amélie spodobałaby się ta filozofia - podobne odczucia mają również klienci firmy HARTÔ Design. Na sukces tej marki pracują międzynarodowi projektanci, których podejście wpisuje się w sposób myślenia Mathieu Galarda. Projektant współpracujący z firmą HARTÔ komponuje kolekcje na podobnej zasadzie jak wydawnictwo przygotowujące kolekcję książek. Klienci potrafią docenić tę różnorodność.

Blacha perforowana w premierowym wydaniu

Patrząc na meble Mathieu Galarda, nietrudno zauważyć jego tendencję do łączenia teraźniejszości z przeszłością. Dlatego kombinacja drewna - najstarszego materiału stosowanego w przemyśle meblarskim - z nowoczesnym metalem wydaje się wręcz oczywista. Nic dziwnego, że można ją odnaleźć w jego komodach, kredensach i stołach. „Blachę perforowaną zastosowałem po raz pierwszy” - podkreśla projektant. „Zastąpiłem nią matę ratanową”. Do wyrobu tradycyjnej maty ratanowej wykorzystuje się zewnętrzną korę ratanu. To z niej powstają plecionki typu „plaster miodu” lub „splot półsłoneczny”, które używane są przede wszystkim do produkcji krzeseł. Mathieu Galarda nurtowało pytanie, jak zinterpretować te struktury za pomocą nowoczesnego materiału. „W ten sposób trafiłem na blachę perforowaną” - opowiada. „Na początku sądziłem, że właściwym wyborem będzie perforacja okrągła. Jednak po dokładnej analizie doszedłem do wniosku, że ten rodzaj perforacji nie odzwierciedla drobnych struktur występujących w macie ratanowej.”

Blacha o perforacji w kształcie liści koniczyny tworzy odpowiednie struktury

Co robisz w naszych czasach, gdy czegoś szukasz, ale nie możesz tego znaleźć? Przeglądasz Internet. „W sieci natknąłem się na MEVACO”, wspomina Mathieu Galard. „Klikając kolejne zakładki na stronie firmy, odkryłem blachę perforowaną ze stali 1,0 mm z motywem liścia koniczyny. Doskonale harmonizowała z moją koncepcją nowoczesnej wersji wyrobów z ratanu.” Miło słyszeć, że MEVACO, podobnie jak Amélie w filmie, jest w stanie uszczęśliwić innych ludzi. I co było dalej? Projektant uśmiecha się: „Reszta była właściwie już tylko formalnością!”

Drzwi z blachy perforowanej działają precyzyjnie

„Moje meble produkowane są w Portugalii”, opowiada o współpracy z europejskimi firmami, do których dołączyło teraz również MEVACO. „Tamtejsi rzemieślnicy są moimi pokrewnymi duszami i rozumieją, czego od nich oczekuję. Pracują z niezwykłą precyzją i bardzo dbają o szczegóły.” Z podobnym entuzjazmem wyraża się na temat współpracy z MEVACO. „Dostarczone elementy drzwi zostały wykonane na wymiar. W związku z tym dalsza obróbka nie stanowiła żadnego problemu.” Aby zagwarantować płynną pracę drzwi, portugalscy rzemieślnicy wyfrezowali w drewnie precyzyjne rowki. W rezultacie drzwi z blachy perforowanej zachowują się po zamocowaniu tak, jakby jeździły po szynach.

Blacha perforowana wywołuje efekt mory

„Oczywiście można ukryć za nimi sprzęt muzyczny lub moduł WLAN” - mówi projektant, odnosząc się do praktycznego zastosowania drzwi z blachy perforowanej. „Pomimo przejrzystości blachy zawartość jest bezpiecznie przechowywana.” Równie ważna jest dla niego gra światła i cienia, która powstaje, gdy obie części przesuwnych drzwi są nasunięte na siebie. To optyczne wrażenie tworzenia się nowych wzorów nazywane jest efektem mory. Niektórzy postrzegają to zjawisko w kategoriach małego cudu. Co poczułaby Amélie, gdyby mogła doświadczyć efektu mory, przesuwając wykonane z blachy perforowanej drzwi w meblu zaprojektowanym przez Mathieu Galarda? Posługując się cytatem z filmu, powiedziałaby: „W tej chwili wszystko jest idealne”. Chętnie zgodzimy się z tą opinią.

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.