Perfekcyjna geometria schodów kręconych

Balustrada z blachy perforowanej zdobi i zapewnia bezpieczeństwo

Coraz więcej budowli sakralnych staje się zbędnych w miarę kurczenia się wspólnoty dwóch głównych wyznań chrześcijańskich. Jednak wiele kościołów kształtuje krajobraz miasta, jest częścią DNA danego miejsca i dlatego zasługuje na zachowanie. Z tego powodu miejsca kultu religijnego są coraz częściej przekształcane w muzea, kawiarnie, centra kultury i hospicja. Albo, jak w Bazylei, w salę prób dla miejskiej orkiestry symfonicznej, wraz z pomieszczeniami biurowymi. We wzniesionej przez Otto Rudolfa Salvisberga dawnej świątyni First Church of Christ Scientist balustrada schodów kręconych, które architekt udoskonalał przez całe życie, została wyremontowana przy użyciu blachy perforowanej firmy MEVACO.

Blacha perforowana spełnia wymogi prawa szwajcarskiego

„Kilka lat temu zorganizowany został Dzień Zabytku” – relacjonuje Anja Beer z firmy Beer Merz Architects z Bazylei, która była odpowiedzialna za renowację budynku First Church of Christ Scientist. „Wówczas orkiestra symfoniczna zagrała na prowizorycznej scenie w kościele. Gdy kościół został później wystawiony na sprzedaż, wszystkie wątki połączyły się w całość. Orkiestra potrzebowała nowej siedziby, a budynek kościoła świetnie się do tego nadawał. W zasadzie nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w przypadku zmiany sposobu użytkowania wszystko, od ogrzewania poprzez wentylację i klimatyzację po instalację elektryczną i ochronę przeciwpożarową, musi zostać dostosowane do aktualnych przepisów budowlanych. Dotyczy to również wysokości balustrady przy schodach, w przypadku której w Szwajcarii wymagana jest minimalna wysokość jednego metra. To z kolei spowodowało, że do gry wkroczył rzemieślnik z Bazylei Honoré Berrel i jego firma Berrel Metallbau AG oraz blacha perforowana MEVACO.

Różnorodna i transparentna blacha perforowana

First Church of Christ Scientist jest późnym dziełem Otto Rudolfa Salvisberga, jednego z najważniejszych architektów modernizmu. „Podeszliśmy do tej ikony architektury z odpowiednim szacunkiem”, mówi Anja Beer, „gdy postanowiliśmy przekształcić ją w „Centrum prób Picassoplatz”. Salvisberg doprowadził schody kręcone do perfekcji w swoich projektach, również w tym przypadku nie było odstępstw od reguły. Schody o wyrafinowanej geometrii spiralnej wymagały jednak systemu zabezpieczającego przed upadkiem, którego zadaniem było jednocześnie usztywnienie balustrady. Po zamówieniu i wypróbowaniu ok. 20 próbek zdecydowaliśmy się na blachę perforowaną MEVACO.” Do realizacji projektu wykorzystana została blacha perforowana MEVACO Hv 6-6,7 wykonana ze stali 1,5 mm oraz profile U 1.8 wykonane ze stali nierdzewnej o grubości materiału 1,25 mm, długości 3000 mm i szerokości szczeliny 1,8 mm”, opowiada Anja Beer.

Montaż przykładowych arkuszy blachy perforowanej za pomocą opasek zaciskowych

„Całe przedsięwzięcie było procesem adaptacji pierwotnej koncepcji”, dodaje rzemieślnik Honoré Berrel, „jak wszystko, co robi się po raz pierwszy. Mogliśmy oprzeć się na naszym doświadczeniu zawodowym, ale nie na rutynie. Jednym z pierwszych pytań, jakie sobie zadaliśmy, było to, który splot będzie najlepiej pasować. Dzisiaj, po zakończeniu pracy nad projektem, efekt wizualny blachy perforowanej jest zdumiewający: Gęsta perforacja powoduje, że przyjmując punkt widzenia osoby stojącej w holu, blacha jest prawie niewidoczna z tej odległości. Podchodząc bliżej, okazuje się jednak, że jest to element aranżacji schodów. Ale najpierw musieliśmy wszystko wypróbować. Na początku zamontowałem po prostu przykładowe arkusze, które otrzymaliśmy od MEVACO, za pomocą opasek zaciskowych. Następnym krokiem było sprawdzenie, jak blachy perforowane będą zachowywać się na łukach. Musiałem również odpowiednio wygiąć profile U za pomocą wałka. Niestety pierwsze profile zostały przy tym zniszczone. Dlatego wyprodukowałem w zakładzie nowe narzędzie, za pomocą którego mogłem wyginać profile tak, aby dokładnie pasowały.”

Jak zapobiec pozostawianiu odcisków palców na balustradzie z blachy perforowanej?

Przy tak dużym nakładzie pracy, nie bez znaczenia jest fakt, że architekci mają bardzo duży szacunek dla rzemiosła. „Postrzegamy siebie jako rodzaj rzemieślników posiadających kompetencje ogólne”, mówi Anja Beer, wyjaśniając filozofię firmy Beer Merz Architekten. Takie nastawienie zaowocowało harmonijną współpracą również przy przekształcaniu wnętrza budynku First Church of Christ Scientist. Architekci i rzemieślnicy doskonale się uzupełniali: „Jesteśmy wprawdzie małą firmą”, mówi z uśmiechem Honoré Berrel, „ale otrzymujemy zlecenia na realizację konstrukcji metalowych w całej Szwajcarii, zwłaszcza gdy zadanie jest nieco bardziej złożone. Wiedzą o tym również architekci z Beer Merz Architekten: Potrafimy sprostać każdemu wyzwaniu. Często jest to kwestia szczegółów: Jak na przykład w przypadku krętych schodów, gdzie stanęliśmy przed zadaniem: W jaki sposób zapobiec odciskom palców na balustradzie?"

Harmonijne połączenie organicznego oleju woskowego i blachy perforowanej

Również tutaj Honoré Berrel mógł wykorzystać swoje bogate doświadczenie jako specjalista w dziedzinie konstrukcji metalowych. „Chętnie wykonujemy meble z surowej stali. W przeszłości stosowaliśmy w procesie dalszej obróbki olej lniany i specjalistyczny zamiennik terpentyny, których okres utwardzania wynosi co najmniej 2 miesiące. Dlatego natarliśmy balustradę z blachy perforowanej organicznym olejem woskowym. Olej zostaje utwardzony w ciągu zaledwie kilku dni, nadaje powierzchni lekki połysk i zapobiega powstawaniu rdzy w wyniku dotknięcia balustrady ”

Sytuacja, w której wszyscy wygrywają - również dzięki blasze perforowanej

I tak kolejne duże przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Efekt końcowy chwali zarówno publiczność w Bazylei, jak i renomowani autorzy publikacji specjalistycznych. Twórcy strony internetowej Architektur Basel wyrazili uznanie dla „wyważonej przebudowy dokonanej przez Beer Merz Architekten” z „powściągliwymi, dobrze przemyślanymi ingerencjami i najwyższym szacunkiem dla istniejącego budynku”, która pozwoliła kościołowi „obudzić się do nowego życia”. Nowy sposób użytkowania budynku First Church of Christ Scientist można określić jako sytuację, w której wszyscy wygrywają: Ważna ikona architektury otrzymała drugie życie, instytucja kulturalna, jaką jest Basler Sinfonieorchester, znalazła nową siedzibę, architekci i rzemieślnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności, a blacha perforowana MEVACO po raz kolejny pokazała się od najlepszej strony. Zarząd nieruchomości Bazylei jest również bardzo zadowolony z tej reprezentacyjnej placówki. Szacunek za to osiągnięcie lub przekładając to na dialekt bazylejski: „Reschpäggt!”

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.