Blacha perforowana o dowolnych parametrach? Wszystko jest możliwe.
Odkryj Product Designer MEVACO
TAK ŁATWO, JAK NIGDY DOTĄD:
Konfiguruj indywidualne kasety z blachy perforowanej i zamawiaj bezpośrednio online.
Wypróbuj Product Designer
Dowiedz się więcej

KONTAKT

  • Christina Mayer
  • Vordere Karlstraße 12, 73033 Göppingen
  • +49 (0)7161 5020-453
  • MEVACOPresseservice@mevaco.com
  • Odpowiedzi udzielamy tylko w języku niemieckim lub angielskim.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

30.06.2015

Blacha perforowana: Jak zwykły produkt pozostaje niezmiennie atrakcyjny mimo upływu czasu

Czasami na pozór zwykłe przedmioty potrafią opowiedzieć niezwykłe historie – i przy bliższym poznaniu okazać się znacznie bardziej interesujące i wszechstronne, niż wydawało się na początku.

Blachy perforowane należą do tak zwanych półproduktów, to znaczy do wyrobów poddanych wstępnej obróbce, które powstają we wczesnej fazie procesu produkcji wyrobu gotowego. Są to po prostu arkusze blach o jednorodnej perforacji w regularnych odstępach.
Na tej podstawie można by sądzić, że taki produkt jest z pewnością przydatny, ale możliwości jego wykorzystania są bardzo ograniczone. Nic bardziej mylnego. Szeroki wybór perforacji i wytłoczeń oferuje praktycznie nieograniczone możliwości, zarówno pod względem obszarów zastosowania, jak i aranżacji.

Ta różnorodność możliwości zastosowania jest bardzo ważną cechą blachy perforowanej. Do tego dochodzi duża stabilność i trwałość, jak również atrakcyjny wygląd, który już od ponad wieku fascynuje architektów i projektantów.
Metal perforowany był wykorzystywany w innych dziedzinach nawet jeszcze wcześniej, w rolnictwie już około 150 lat temu. Sam produkt zmienił się przez ten czas w niewielkim stopniu, ale stale poszerzają się obszary jego stosowania.

W historii sukcesu odniesionego przez blachy perforowane nie do przecenienia jest udział tradycyjnych producentów, takich jak Seidl + Mayer czy Sorst (których fuzja doprowadziła do powstania firmy MEVACO GmbH). Przedsiębiorcy ci bardzo wcześnie zauważyli właściwości oraz liczne zalety blachy perforowanej i konsekwentnie dokładali starań, aby również klienci dostrzegli różnorodne możliwości zastosowania tego produktu.

Metal perforowany na przestrzeni lat

Blachy perforowane znajdowały pierwotnie zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, za to w bardzo wielu aspektach. Były wykorzystywane wszędzie tam, gdzie należało coś odseparować lub przefiltrować. Rolnicy używali blach perforowanych jako sit, browarnicy jako cedzaków chmielu. Blachy okazały się przydatne również w pszczelarstwie.

Na przełomie wieków blachę perforowaną odkryła zupełnie nowa grupa klientów. Architekci i projektanci wzornictwa przemysłowego zauważyli, że metal perforowany doskonale spełnia warunki charakterystyczne dla stylu secesyjnego – połączenie funkcjonalności i wzornictwa. Forma i funkcja nie powinny pozostawać w sprzeczności, lecz tworzyć spójną całość. Stal, żelazo i szkło połączono z piaskowcem, wypróbowano nowe materiały i formy. Również w rozpowszechnionym w latach 1920-1940 nurcie art déco, stanowiącym reakcję na styl secesyjny, blachy perforowane znalazły szerokie zastosowanie, przede wszystkim w przedmiotach użytkowych i wzornictwie przemysłowym, ale także tradycyjnie w architekturze. Paleta produktów sięgała od dekoracji fasadowych poprzez meble po stojaki na parasole. Styl art déco był fantazyjny, bardziej nastawiony na zdobienia i ornamenty niż styl secesyjny, ale w równym stopniu zafascynowany innowacyjnymi materiałami.
Podążając za nowymi tendencjami, również producenci tacy jak Seidl + Mayer postanowili spróbować czegoś nowego. Wprowadzając nowatorskie techniki perforowania i wytłaczania oraz zróżnicowane kształty i układy oczek, postawili sobie za cel dostosowanie produktu do indywidualnych wymagań i potrzeb.

Po 1945 roku ich aspiracje nie uległy zmianie – jednak punkt ciężkości w zakresie możliwości zastosowania przesunął się w kierunku funkcjonalności. W kraju cudu gospodarczego optyczna elegancja nie była wówczas najważniejsza, liczyły się natomiast nowe rozwiązania dla przemysłu. Blachy perforowane były wykorzystywane w przemyśle maszynowym i górniczym, przede wszystkim w zakładach cementowych i potasowych, jak również w fabrykach chemicznych. Zapotrzebowanie na blachy wzrosło także w rolnictwie. Znalazły zastosowanie w kombajnach, instalacjach sortujących, bębnach do mycia buraków i wielu innych maszynach. Tendencja do koncentrowania się na funkcjonalności utrzymywała się aż do lat dziewięćdziesiątych. Wówczas blacha perforowana została ponownie odkryta przez świat architektury. To typowe dla przełomu wieków zjawisko, gdy poszukiwane jest doskonałe połączenie formy i funkcji.
Korzyści praktyczne i walory wizualne zaczęły być w międzyczasie postrzegane w wielu dziedzinach naszego życia w kategorii standardowych wymagań i oczekiwań. Dzisiaj blachy perforowane są praktycznie wszechobecne. Służą do wykonywania ogrodzeń, ekranów akustycznych, mebli i ławek parkowych, pokrywają fasady, stanowią wypełnienie balustrad i konstrukcje schodów.
Odporne na działanie warunków atmosferycznych blachy perforowane są idealnym materiałem do wszystkich wymienionych zastosowań. Ponadto, dzięki możliwości całkowitego odzyskania i ponownego wykorzystania, są doskonałym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego.

Tradycja spotyka innowację

Jeżeli produkt nie podlega praktycznie żadnym zmianom, a cykle jego stosowania zależą w znacznym stopniu od sytuacji makroekonomicznej oraz tendencji dominujących w architekturze i wzornictwie – gdzie szukać przestrzeni dla innowacji?Równie prostą co ciekawą odpowiedź na to pytanie znalazła firma MEVACO GmbH, jeden z wiodących w Europie producentów i dostawców siatek cięto-ciągnionych i blach perforowanych. Niezmienność produktu musi wynikać z warunków ramowych, w których jest produkowany i sprzedawany.

Kontynuując sprawdzoną tradycję, firma MEVACO konsekwentnie prezentuje w katalogach i na stronie internetowej nie tylko próbki produktów, ale także przykłady ich zastosowania w najróżniejszych dziedzinach. Grupą docelową, do której przedsiębiorstwo adresuje swoją ofertę już od lat osiemdziesiątych, nie są odbiorcy hurtowi, lecz małe i średnie firmy branży metalowej. Kto może wiedzieć lepiej, gdzie potrzebne są nowe pomysły i rozwiązania, niż właściciel lokalnego zakładu ślusarskiego? Zgodnie z tą maksymą MEVACO przywiązuje dużą wagę do nawiązywania i utrzymywania kontaktów z klientami oraz optymalizacji procesu komunikacji, a tym samym do ułatwiania pracy firmom branży metalowej.

„PROSTA MISJA“ to program dostosowany do potrzeb przedsiębiorców branży metalowej, opracowany przez lidera w dziedzinie obsługi klienta i czasu realizacji zamówienia. W przeszłości okres od momentu złożenia zamówienia do realizacji dostawy towaru trwał kilka tygodni lub nawet miesięcy, dzisiaj zamówione niestandardowe produkty są gotowe do wysyłki w ciągu zaledwie czterech dni. W MEVACO nie istnieje pojęcie minimalnej wielkości zamówienia. Każdy produkt może być dostarczony w dowolnej ilości – firma realizuje zamówienia nawet pojedynczych artykułów.
Procesy związane z dokonaniem wyboru, złożeniem zamówienia, dostawą, realizacją płatności i usługami serwisowymi zostały tak zoptymalizowane, aby nie ograniczać kreatywności klientów i umożliwić firmom branży metalowej skoncentrowanie się na swoich właściwych zadaniach.

Innowacyjność nie polega na ciągłym odkrywaniu czegoś nowego, lecz na dokładnym poznaniu i zrozumieniu swojego produktu, rynku i klientów. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie nie tylko dostrzec rodzące się oczekiwania, ale także spełnić je, a w idealnym przypadku nawet wyprzedzić. Pozwala to przygotować się na wejście w nową fazę zastosowania produktu, gdy starsze warianty schodzą na drugi plan, ustępując miejsca nowym pomysłom i obszarom działania.

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.