Architekci i ślusarze polegają na blachach perforowanych

Indywidualny wzór perforacji Eternity gwarantuje ochronę przed słońcem

Kiedyś Droga Solna była ważnym szlakiem handlowym prowadzącym z północnych Niemiec przez Memmingen do Włoch. Również w obecnych czasach handel nadal jest wizytówką tego regionu, a wzrost gospodarczy kształtuje się zazwyczaj na poziomie powyżej wysokiej bawarskiej średniej. Kolejnym powodem do chluby zawsze była branża ślusarska. Car Mikołaj II zlecił wykonanie z kutego żelaza zachowanej do dziś bramy wejściowej do swojej petersburskiej rezydencji właśnie rzemieślnikom z Memmingen. W międzyczasie Kurt Übele zdobył renomę znanego daleko poza lokalną społecznością ślusarza i właściciela kuźni artystycznej. W ramach rewitalizacji kompleksu przy Kronenplatz zdecydował się na zastosowanie blachy perforowanej Eternity firmy MEVACO w charakterze przesłony lub osłony przeciwsłonecznej.

Nowoczesna blacha perforowana w historycznym otoczeniu

49 mieszkań, 3 lokale usługowe, 82 podziemne miejsca parkingowe. To, co wygląda dość skromnie w ujęciu liczbowym, okazało się prawdziwym wyzwaniem. W centrum Memmingen - miasta bram, wież i szczytów, jak czule nazywa się to miasto, rewitalizacja historycznego obszaru wokół dawnego zajazdu Gasthof zur Krone w sercu Starego Miasta wniosła zauważalny, wielowymiarowy wkład w rozwój miasta. Bądź co bądź ozdobą Memmingen jest dobrze zachowana średniowieczna Starówka otoczona dziesięcioma bramami, wieżami i dwoma kilometrami murów miejskich. Nikt nie zaryzykuje ingerencji w architekturę takiego formatu bez zastanowienia. Dlatego przebudowa Starego Miasta musiała być przeprowadzona z najwyższą starannością. Na zlecenie stowarzyszenia budowlanego Siebendächer odpowiedzialność za realizację tego zadania powierzono zespołowi architektów, w skład którego wchodziły biura Joachim + Thoma Architekten oraz Ostarchitekten. „Bardzo ważną kwestią było dla nas dostosowanie nowych fasad domów do ich otoczenia, w którym znajdują się budynki szczytowe z gzymsami i okiennicami”, przyznaje w trakcie rozmowy Jan-Thilo Joachim. „Dlatego stworzyliśmy loggie, które wymagały ochrony przeciwsłonecznej. Chcieliśmy wykorzystać do tego celu nowoczesny materiał. Tak zrodził się pomysł zastosowania blachy perforowanej MEVACO.”

Blacha perforowana chroni loggie przed promieniowaniem słonecznym

Zgodnie z planem ślusarza i kowal artystycznego, Kurta Übele. „Ze względu na mobilny charakter, okiennice to skomplikowane instalacje”, dodaje Jan-Thilo Joachim, zanim odda głos mistrzowi rzemiosła. „Chodziło o stworzenie harmonijkowego systemu przesuwnego przed loggiami, w którym punkty obrotu, odległości i prowadnice są precyzyjnie skoordynowane”, wyjaśnia Kurt Übele i uśmiecha się z satysfakcją: „Udało nam się to osiągnąć w 100%.” W tym celu zamontował blachę perforowaną Eternity firmy MEVACO na ramach, które można bez trudu przesuwać na szynach. „Pomiary zostały przeprowadzone na miejscu, następnie sporządzono rysunek CAD i wykonano konstrukcję”, podsumowuje. Mówiąc w dialekcie szwabskim, pokombinowano, zwłaszcza że ślusarz nie kryje się z tym, jak brzmi jego zawodowe motto: „Jakość, którą oferujemy, musi być zawsze wyższa niż w przypadku konkurencji. Dlatego też nie musimy obawiać się braku młodych adeptów rzemiosła. Nie zajmujemy się produkcją seryjną i młodzi ludzie to doceniają.”

Perforacja ozdobna Eternity zapewnia perfekcyjny kąt padania światła

Efektu, do którego dążyli architekci, nie można było osiągnąć za pomocą standardowych rozwiązań: „Loggie są położone po zachodniej stronie, która jest narażona na silne promieniowanie słoneczne. Nie chcieliśmy uzyskać całkowitego zacienienia. Zamknięte okiennice miały zagwarantować subtelny półcień, pełniąc funkcję rodzaju zasłony. Kolejnym aspektem była ich ekspozycja na spojrzenia od strony ulicy. W stanie zamkniętym tworzą one wąski segment, po mistrzowsku zaprojektowany przez Kurta Übele. Po otwarciu również nie powinny wywierać negatywnych wrażeń estetycznych. W związku z tym poszukiwaliśmy wyważonego stosunku między powierzchnią, a otworami.” Architektowi przyszła na myśl perforacja, którą widział kilka lat temu, ale teraz była już nieosiągalna.

MEVACO może spełnić oczekiwania architekta

„W rezultacie projekt został omówiony z przedstawicielami firmy MEVACO”, opowiada Jan-Thilo Joachim. „Od razu odnieśli się do niego z entuzjazmem. Okazało się, że mogli wykonać dokładnie taką perforację, o jaką nam chodziło.” Nazwa Eternity - wieczność - oznacza, że ten indywidualny wzór perforacji, który zapewnia łagodny kąt padania światła oraz efektowną grę światłocienia, będzie już zawsze dostępny w firmie MEVACO. „Blachy perforowane postanowiliśmy poddać malowaniu proszkowemu oraz anodowaniu, aby w jak największym stopniu harmonizowały z kolorami elewacji” kontynuuje architekt. „Jest to fasada tynkowana wykonana z różnych tynków, które tworzą gładkie i chropowate powierzchnie. Powłoka proszkowa nadaje tej stylistyce nowy wymiar, mieniąc się w słońcu dzięki subtelnym refleksom światła.”

Blachy perforowane są dobrze przyjmowane przez mieszkańców

Wszystko zostało dokładnie przemyślane. Nic dziwnego, że z każdej strony słyszy się wiele pozytywnych opinii na temat nowej aranżacji kompleksu przy Kronenplatz. Jest to ważny sygnał zarówno dla inwestora, jak i dla architektów oraz mistrza ślusarskiego. Wszystkie osoby zaangażowane w realizację projektu mieszkają w Memmingen (na terenie kompleksu stał nawet dom rodzinny ojca Jana-Thilo Joachima) i dołożyły wszelkich starań, aby zintegrować nowe budynki z historycznym charakterem architektury w tej części miasta. Nikt nie ma wątpliwości, że świeże akcenty są tutaj zasługą blachy perforowanej.

Drukuj widok

Nasza witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem przeglądarki Internet Explorer. W celu poprawnego wyświetlania treści zalecamy przeglądanie naszych stron w Google Chrome.

Przejdź do pobierania Zamknij //

REJESTRACJA PRENUMERATY NEWSLETTERA

Będziesz regularnie otrzymywał nowe informacje o produktach i serwisie MEVACO oraz interesujących przykładach zastosowania

  • Bądź na bieżąco
  • Odkryj na nowo fascynujące przykłady zastosowania
  • Dowiedz się w pierwszej kolejności o wspaniałych promocjach

Tak, chcę subskrybować newsletter MEVACO i mam ukończone 16 lat. Otrzymam bezpłatnie wszystkie newslettery MEVACO, zawierające ogólne informacje, artykuły specjalistyczne oraz powiadomienia o imprezach, a także informacje o nowych produktach i usługach MEVACO. W każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji, korzystając z odpowiedniego linku w newsletterze.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.